Nejen v zimních měsících přispíváte správným osvětlením interiéru k pozitivnímu pocitu. Tento poradce Vám poskytne tipy jak vylepšit vaše pokoje a zpříjemnit jejich tím, že si vyberete správné osvětlení.

Jak se dají vnitřní prostory optimálně osvětlit?

Typ osvětlení je rozhodující, ať už jsou pokoje vnímány jako teplé a útulné, nebo chladné a neútulné. Nastavení místnosti a zařízení do správného světla a dosažení vhodného a zároveň příjemného osvětlení, není až takový problém. Pokud se vědomě používá efekt světla, dá se v obývacím pokoji vytvořit mimořádně útulná atmosféra a v pracovní části je studený jas předpokladem pro soustředěnou práci.

V závislosti na požadavcích na prostor a světlo jsou potřeba různé lampy. Prostor ke čtení na pohovce vyžaduje jiné osvětlení jako pracovní plocha v kuchyni. Vyvážená směs světla a ztlumení oblastí vytváří domácí atmosféru. S různými lampami, které nastavují akcenty, nebo poskytují nepřímé osvětlení, přinesete do vašeho domova různorodost světel.


Co byste chtěli osvětlit?

Pokud jde o otázku vhodného osvětlení, jde především o to, jaký účel by mělo splňovat. Pracovní místnosti potřebují jasné a rovnoměrné osvětlení. Na druhé straně by se do obývacích pokojů a ložnic mělo vybírat teplé světlo, a proto by se v závislosti na zdroji světla měli části místnosti zvýraznit (například v rohu na čtení):

Obecné osvětlení


Každá místnost by měla mít hezké, jasné základní osvětlení, které se může podle potřeby ztlumit a specificky - v závislosti na funkci místnosti - doplnit o další zdroje světla.

Pro dobré osvětlení místnosti jsou vhodné např. stropní svítidla, závěsná svítidla, nebo systémy s bodovými světly.

Zvýrazňující osvětlení


Pomocí osvětlení víte něco zvýraznit, nebo nastavit úhel pohledu v místnosti pomocí soustředěného světla (například pomocí bodových svítidel, nebo vestavěného osvětlení do stropu).
 
Takto je možné zvýraznit jednotlivé části nábytku, nebo obrazy. V koupelně je zvýrazňující osvětlení nad zrcadlem nejen vizuálním, ale i velmi funkčním prvkem.

Nepřímé osvětlení


Nepřímé osvětlení je většinou neoslnivé, protože směr zdroje světla je na stěnu nebo na strop (např. Stojací lampa). Právě světlé povrchy odrážejí světlo s velmi teplým efektem.

Pro příjemné osvětlení chodeb přicházejí v úvahu i nástěnné bodová světla. Neoslnivé jsou také lampy, jejichž stínítka s matným sklem, papírem nebo tkaninou vytvářejí tlumené světlo.

Stolní lampy – pracovna


Pracovní místnosti vyžadují osvětlení bez oslnění - zejména při práci na obrazovce - a navíc jasné a přesné osvětlení pracovního prostoru.

Nejlepší je zvolit dobře nastavitelné kloubové rameno, které se dá přizpůsobit různým situacím.


Individuální preference

Každý je jiný a preferuje jiný typ světla. Jednotlivé rozdíly v světelném zdroji, který je vnímán jako příliš světlý, nebo příliš tmavý jsou velmi velké. Proto věnujte pozornost tomu, co se líbí Vám. Existuje široká škála lamp, světel a žárovek - v různých provedeních a pro každý vkus.

Různé světelné zdroje se dají navzájem snadno kombinovat, a proto je možné multifunkční místnosti vybavit tak, aby vyhovovaly každému účelu.

Najděte si čas a vyzkoušejte různé žárovky a kombinujte je s různými modely lamp, abyste našli optimální řešení. Při výběru světelných zdrojů nezapomeňte vzít v úvahu specifické podmínky (například barvu místnosti).


Zvolit tu správnou žárovku

Energie je drahá a její cena neustále roste. Začněte šetřit energii, aby Váš další účet za energii nebyl příliš vysoký. Dobrým řešením jsou kromě energeticky úsporných žárovek i LED žárovky. Spotřebují málo energie a vydrží déle než energeticky úsporné žárovky. LED jsou dostupné v mnoha variantách.

Žárovka - klasika už dosloužila
 
Po celá desetiletí to byl světelný zdroj, ale nyní je žárovka umírajícím druhem kvůli její nízkému energetickému výnosu a trvanlivosti. Od roku 2009 se postupně stahuje z trhu.

Ekonomické: Úsporná žárovka
Úsporné žárovky jsou dlouhodobě mnohem levnější alternativou k žárovce. Kromě toho jsou k dispozici v mnoha formách a světlých barvách. Jejich vyšší pořizovací cena se vyplatí nejen kvůli nižším nákladům na elektřinu, ale i výrazně delší životností.

Všestranné: Halogenové žárovky
Halogenové žárovky mají životnost, která je dvakrát tak dlouhá jako životnost klasických žárovek a také se vyznačují vyšší světelnou účinností. Ve verzi síťového napětí 230 V se používají tam, kde je potřebný vysoký jas. Nízkonapěťové halogenové žárovky s 6, 12 nebo 24 V jsou ideální na osvětlení jednotlivých předmětů nebo na zvýraznění.

nahoru