Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Tapetování stěn

Díky novým vzorům a materiálům jsou tapety opět v módě. Na co ale musíte při tapetování dbát? Jaké nářadí a materiály budete potřebovat a co musíte podle charakteru stěny respektovat? Krok za krokem se dozvíte, jak postupovat při tapetování – také v komplikovaných místech jako v rozích, okolo oken nebo zásuvek. S návodem udělej si sám můžete své místnosti zkrášlit tapetami a užívat si nový pocit bydlení.

K tapetování potřebujete nejprve následující nářadí: dostatečně velký tapetovací stůl, vědro, štětku, skládací metr, nůžky nebo řezací nůž, řeznou hranu, vodováhu nebo olovnici, tužku, žebřík, váleček na přitlačení spojů, ojehlený váleček a na plstěné tapety váleček s krátkým vlasem.

Nejprve odstraňte staré tapety: K tomu je perforujte pomocí ojehleného válečku. Starou tapetu dobře navlhčete například přípravkem OBI na odstraňování tapet. Díky tomu ji bude možné po zapůsobení přípravku snadno stáhnout. Přitom pomůže také špachtle. U pevně přilepených tapet je vhodné použít takzvaný parní odstraňovač tapet. Poté opravte staré otvory po vrtání nebo trhliny ve zdi například stěrkovou hmotou OBI. Hrubé nerovnosti na omítce můžete odstranit například pomocí pásové brusky.

Pokud máte pískovou omítku, měli byste bezpodmínečně nanést základní nátěr, protože jinak nebude dosaženo potřebné adhezní spojení mezi stěnou a tapetou. Základování je sice další pracovní operace, ale vyplatí se: Nemusíte si dělat žádné starosti ohledně prasklých spojů nebo odlupujících se tapet.

Lepidlo na tapety například z OBI obdržíte běžně ve formě prášku, který se pouze rozmíchá s vodou. Existují ale také lepidla v tekuté formě. Zamíchejte prášek nebo tekuté lepidlo do studené vody a nechejte ho podle údajů výrobce nabobtnat. Přímo před použitím ho ještě jednou vydatně promíchejte. Před tapetováním byste tedy měli ještě vypnout proud a měli byste odstranit kryty zásuvek.

Papírové, strukturované tapety nebo tapety s drsnými vlákny můžete na zeď nanést konvenčním způsobem, to znamená jednoduše po nanesení lepidla na tapetovacím stole. U plstěných tapet se oproti tomu používá takzvaná technika lepení na zeď: Natřete tedy lepidlem zeď, a poté můžete tapetu zafixovat v lůžku z lepidla.

Komplikované to může být v rozích, na hranách a v místech, kde jsou zásuvky nebo vypínače. U vnitřních rohů postupujte následujícím způsobem: Přiložte pás tapety tak, aby přečnívala o jeden až dva centimetry přes vnitřní roh. Přesah přitlačte opatrně do rohu a okolo rohu tak, až pás bude úplně přiléhat bez zvlnění. Vyrovnejte další pás a přiložte ho pokud možno tak, aby co nejvíce lícoval v rohu. „Nový“ pás tedy zakryje přesah staré tapety. U vnějších rohů postupujte podobným způsobem. Nechejte tapetu také zde překrývat, aby Vám spoj později nepraskl.

U ostění oken a dveří se hloubka výklenku vytapetuje v jednom kuse. Otvory elektroinstalace nejprve jednoduše přelepte tapetou. Po vyschnutí vyřízněte ostrým nožem elementy vypínačů světel a elementy zásuvek a opět přimontujte kryty. Poté ještě rozmístěte nábytek v místnosti na své místo a můžete si užívat nový pocit bydlení.

Seznam materiálu

 • Přípravek na odstraňování tapet
 • Základní nátěr pod plstěné tapety
 • OBI Přímé lepidlo na plstěné tapety
 • Tapety

Seznam nářadí

 • LUX Multifunkční stůl hliník 3dílný
 • LUX Tuhá malířská štětka 100 mm
 • LUX Tapetovací štětka velká 17 cm x 7,5 cm
 • LUX Tříhranné pravítko na ořezávání 60 cm
 • LUX Váleček na přitlačení spojů tapet z mechové pryže 5 cm
 • LUX Ojehlený váleček na tapety 15 cm
 • Parní odstraňovač tapet
 • Žebřík
 • Řezací nůž
 • Vodováha
 • Vědro
 • Tuhý kartáč
 • Dřevěná tyč na rozmíchání
nahoru