Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Pokládání koberců

Pokládání koberců
Koberce patří k nejčastěji používaným podlahovým krytinám. Žádný div, neboť mají mnoho předností: Koberec izoluje jak teplot, tak i tlumí kročejový hluk. Díky obrovské nabídce jak v oblasti kvality, tak i barev a vzorů lze docílit téměř jakéhokoliv účinku prostoru. Navíc podlahové krytiny z přírodního vlákna, jako z juty, kokosu a sisalu redukují vlhkost vzduchu a pečují tak o příjemné klima v místnosti.

* Doba trvání se může výrazně lišit dle velikosti místnosti, materiálu a druhu pokládky. Uvedený příklad platí pro místnosti o velikosti 20 m2;.
1 - Krok za krokem 2 - Nákupní seznam
3 - Seznam nářadí
Příprava

Krok 1 - Příprava

Vyrovnejte nejprve pomocí stěrkové hmoty nerovnosti a trhliny na podlaze. Zbavte podlahu případných nečistot a zbytků lepidla z dřívější podlahové krytiny. Důležité je, aby byl podklad při pokládání koberce suchý.

Vyměření koberce

Krok 2 - Vyměření koberce

Rozložte koberec volně v místnosti. Měl by u stěn přesahovat cca 10 cm. Nechte koberec několik hodin volně rozprostřený v místnosti (např. přes noc), aby se vyrovnaly záhyby. Podlahová krytina z přírodních vláken se musí aklimatizovat min. 24 hodin při pokojové teplotě. Změřte jednotlivé pásy s rezervou cca 2 %, protože se materiál může z důvodu pozitivních hygroskopických vlastností srazit.

Předběžné přistřižení koberce

Krok 3 - Předběžné přistřižení koberce

Zatlačte koberec pomocí ostré hrany nebo zadní strany nůžek do bočních rohů místnosti. Koberec pomocí nože na koberce a ostré hrany uřízněte na předběžný rozměr. Ponechte před přilepením cca 10 cm přesah na „prořez“".

Přilepení koberce

Krok 4 - Přilepení koberce

K přilepení použijte speciální lepidlo nebo oboustrannou lepicí pásku. Je-li koberec z přírodního vlákna nebo má-li spodní stranu z netkané textilie (rouna), je optimální použít lepicí pásku. Lepidlo se nanese na kraje a plošně. Lepicí páska u menších ploch pouze na okrajích koberce, u větších ploch kromě toho křížem po celé ploše. Koberec pevně přitlačte pomocí jakéhokoliv předmětu s velkou plochou.

Celoplošné přilepení koberce

Krok 5 - Celoplošné přilepení koberce

V případě podlahové krytiny z přírodního vlákna, kterou je nutné přilepit celoplošně, naneste na podklad lepidlo a rovnoměrně je rozetřete ozubenou stěrkou – nejprve pouze v polovině místnosti. Nános lepidla by měl být min. 600 g/m², ozubení stěrky B2. Koberec položte do mokrého lepidla. Důležité: Řezné hrany je nutno navlhčit lepidlem. Koberec zatlačte do lepidla a vyrovnejte směrem do stran pomocí válečku. Opravy proveďte ihned. Místnost důkladně větrejte.

Vnitřní rohy

Krok 6 - Vnitřní rohy

Po přilepení zcela uřízněte přesahující okraje (postup jako v kroku 3). U vnitřních rohů koberec nejprve diagonálně nařízněte. Nenařezávejte koberec až k podlaze. Dbejte vždy na to, abyste měli ostrý nůž (pravidelně vyměňujte břit!).

Přizpůsobení vnitřních rohů

Krok 7 - Přizpůsobení vnitřních rohů

Přesahující koberec zatlačte do rohů. Nyní můžete také ve vnitřních rozích úplně odříznout přečnívající části koberce, aniž byste uřízli příliš velký kus.

Vnější rohy

Krok 8 - Vnější rohy

Koberec nařízněte, opět ne až k podlaze. Přesahující koberec pak můžete uříznout jednoduše a přesně stejným způsobem jako u vnitřních rohů.

Druhý pás koberce

Krok 9 - Druhý pás koberce

Pokud jeden pás koberce nestačí, musíte jej nastavit. Položte přitom oba pásy s přesahem cca 3–5 cm přes sebe a prořízněte oba pásy pomocí nože na koberce. Získáte tak plynulé napojení. Dbejte na to, aby pásy koberce směřovaly stejným směrem. Zjistíte to tak, že přejedete po koberci prázdnou lahví. Pásy se přitom musí ohnout stejným směrem.

Dveřní rámy a prahy

Krok 10 - Dveřní rámy a prahy

U dveřních rámů a prahů je třeba pracovat s velkou přesností: Zatlačte koberec tupou stranou nože do rohu, poté jej odřízněte cca o půl centimetru výše. Krátký přesah koberce zatlačte nožem pod práh dveří. Zakryjte koberec podél stěn pomocí soklové lišty. Lištu přišroubujte pomocí aku-šroubováku.

Přechod ke schodišti

Krok 11 - Přechod ke schodišti

Koberec na místě přechodu ke schodům zafixujte pomocí kovové lišty.

Nákupní seznam

 • 5x6 m koberce (š x d, vč. výklenků ke dveřím a bezpečnostních doplňků)
 • cca 30 m lepicí pásky nebo oboustranné lepicí pásky
 • cca 22 m ukončovací lišty, čtvrtkruhové profily nebo podlahové lišty, vč. prořezu
 • Ocelové hřebíky
 • Tmel

Seznam nářadí

 • Nůž na koberce
 • Hákové/trapézové břity
 • Malířský váleček (na vyrovnání)
 • Ozubená stěrka (na lepení)
 • Pravítko na koberce
 • Nůžky
 • Špachtle
 • Kladivo
nahoru