Sortiment
Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
PO - PÁ 7:30-20:00 SO - NE 8:00-20:00
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Poradce pro osvětlení

Poradce pro osvětlení

Budiž světlo...

K nasvícení prostor a zařízení tím správným světlem a tím docílení přiměřeného osvětlení, které bude současně vytvářet atmosféru, nemusíte umět čarovat. Vždy dle místnosti a potřeby světla je zapotřebí různých žárovek a svítidel. Předtím, než budou zohledňovány speciální požadavky jde o rozumné obecné osvětlení. Místo ke čtení na pohovce potřebuje jiné nasvícení než pracovní plocha v kuchyni. Vyváženou směs ze světelných ostrovů a tlumených oblastí dokáže vytvořit útulnou atmosféru. Se žárovkami, které jsou příslušným způsobem schopné obměny, vytvoříte akcenty nebo nepřímé osvětlení, čímž oživíte svůj domov.

OBI top-tip:
Přestěhování nebo renovace jsou příležitostmi k tomu, abychom si zcela záměrně pořídili projekt osvětlení. Popřemýšlejte, kde je nutné jaké světlo a nevybírejte žárovky v první řadě podle vzhledu, nýbrž podle druhu jejich světla.

1. Všeobecné osvětlení 2. Akcentové osvětlení
3. Nepřímé osvětlení 4. Světla na pracovním místě
Všeobecné osvětlení

1. Všeobecné osvětlení

Každý prostor a každá místnost by měla disponovat pěkným, světlým základním nasvícením, které by eventuálně mohlo být celkově stmívatelné a cíleně – vždy dle funkce prostoru – doplnitelné o další zdroje světla. Pro dobré nasvícení prostoru jsou vhodné tzv. stropní lampy, závěsná svítidla nebo systémy s reflektory.

Schéma
Akcentové osvětlení

2. Akcentové osvětlení

Akcentové osvětlení zvýrazňuje pomocí vázaného světla (např. v podobě bodovek či reflektorů umístěných na stropě) – jak již napovídá jeho název, resp. vytváří cíleně zorné úhly v prostoru. díky tomu můžete opticky vyzvednout jednotlivé kusy nábytku nebo obrazy. V koupelně je akcentové osvětlení nad zrcadlem nejen optickým skvostem, nýbrž současně i velmi funkční záležitostí.

Schéma
Nepřímé osvětlení

3. Nepřímé osvětlení

Nepřímé osvětlení velkorysé a neoslňuje, protože zdroj světla je nasměrován na zeď nebo na strop (např. formou stropního svítidla). A jsou to právě světlé plochy, které odráží světlo s velmi teplým efektem. Pro příjemné osvětlení chodby je dobré použít nástěnné reflektory.

Schéma
Světla na pracovním místě

4. Světla na pracovním místě

Pracovní místa a pracoviště potřebují neoslňující všeobecné osvětlení – zejména když se na pracovišti používá obrazovka – a navíc světlé a bodově přesné nasvícení pracovního sektoru. Zvolte nejlépe dobře nastavitelné svítidlo s výklopným ramenem, které lze přízpůsobit různým situacím.

Schéma
nahoru