Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Vnitřní osvětlení

Vnitřní osvětlení

Telěsné a duševní zdraví člověka je silně ovlivňováno světlem. Světlo řídí lidský rytmus dne a noci a díky němu je v podstatě vůbec možný život. Kromě přirozeného světla ovlivňuje lidskou náladu také umělé osvětlení.

Druh osvětlení je rozhodující v tom ohledu, zda bude místnost vnímána jako teplá a příjemná nebo chladná a sterilní. Pokud budete uvědoměle používat účinek světla, vytvoříte si v obýváku extra pířjmenou atmosféru díky teplému osvětlení a v pracovně díky chladnému osvětlení tak, abyste se mohli koncentrovat na práci.

1. Co má být osvětleno? 2. Odvaha k rozmanitosti
3. Respektování individuálních zálib 4. Úspora energie pomocí nových svítidel
5. Doplnění denního světla 6. Vytvoření světlých prostor
7. Klasická žárovka – klasika, které odzvonilo 8. Ekonomické: Energeticky úsporné žárovky
9. Všestranné: halogenové žárovky 10. Uvědomělé používání světla
Co má být osvětleno?

1. Co má být osvětleno?

Vhodné osvětlení závisí v první řadě na funkci, kterou má osvětlení v příslušné místnosti splňovat. Pracovny potřebují světlé a rovnoměrné nasvícení. Pro obývací pokoje a ložnice je lépe zvolit z hlediska atmosféry teplé světlo a použít - vždy dle zdroje světla - různé akcenty (např. do koutku na čtení).

Odvaha k rozmanitosti

2. Odvaha k rozmanitosti

Bez problémů můžete navzájem kombinovat různé zdroje světla, čímž je také umožněno vhodné vybavení multifunkčních prostor pro každý účel z hlediska osvětlení. Při volbě světelného zdroje respektujte specifické danosti prostoru (jako např. barvu místnosti).

Při volbě zdorje osvětlení neopomeňte ani myšlenku úspory energie. Vedle moderních úsporných svítidel jsou k dispozici i LED žárovky.

Respektování individuálních zálib

3. Respektování individuálních zálib

V dnešní době existuje široký výběr v nabídce lamp, svítidel a osvětlovacích prostředků - v nejrůznějších designet a pro každého dle jeho preferencí. Najděte si čas a vyzkoušejte různé žárovky, zkombinujte je s různými modely lamp a najděte si to nejoptimálnější řešení přímo pro Vás.

4. Úspora energie pomocí nových svítidel

Energie je drahá a stále stoupá na ceně. Abychom neměli neustále vyšší účet za elektřinu, musíme učinit jediné: energii uspořit. Stará žárovka již dosloužila, a to díky tomu, že vykazovala vysokou spotřebu proudu. Díky tomu je zájem o ni na ústupu.

Velmi dobrou alternativu nabízejí energeticky úsporné žárovky a LED osvětlovací prostředky. Spotřebovávají méně proudu a vydrží déle než úsporné žárovky. I LED žárovky jsou nyní dostupné v mnoha variantách.

Doplnění denního světla

5. Doplnění denního světla

Denní světlo není vždy k dispozici a někdy jen v omezené míře. Abychom však i přesto mohli profitovat z přirozeného světla co nejvíce, musíme jej cíleně doplňovat a používat. Za tímto účelem můžete zvolit mezi různými osvětlovacími prostředky.

Vytvoření světlých prostor

6. Vytvoření světlých prostor

Sluneční světlo lze nejlépe využít pomocí velkoplošných oken. Aby však do místností neproudilo příliš mnoho tepla nebo oslňujícího hasu, používají se vhodné světlo propouštějící závěsy ve světlých barevných odstínech.

Klasická žárovka – klasika, které odzvonilo

7. Klasická žárovka – klasika, které odzvonilo

Po desetiletí představovala zdroj světla v pravém slova smyslu. Ovšem dnes je již žárovka na základě své energetické účinnosti a životnosti vymírajícím druhem. Od roku 2009 je postupně stahována z trhu.

Ekonomická: Energeticky úsporná žárovka

8. Ekonomické: Energeticky úsporné žárovky

Energeticky úsporné žárovky představují značnou měrou efektnějšího a účinnějšího nástupce žárovky, který dokáže uspořit jak energii tak i peníze. V současnosti existuje v mnoha tvarech a barvách světla. Její vyšší pořizovací cena se amortizuje nejen díky nízkým nákladům na elektřinu, ale také díky své zřetelně delší životnosti.

Všestranné: halogenové žárovky

9. Všestranné: halogenové žárovky

Halogenové žárovky mají dvojnásobně dlouhou životnost než dosavadní žárovky a vítěží díky markantně vyšší účinnosti světla. Ve variantě pro síťové napětí 230 voltů se používají tam, kde je zapotřebí vysokého jasu.

Halogenové žárovky pro nízké oblastí voltů - 6, 12 nebo 24 voltů - můžete dobře využít například k osvětlení objektů nebo akcentování světla.

10. Uvědomělé používání světla

Každý člověk preferuje jiný typ světla. Proto dbejte bezpodmínečně na to, co Vám osobně vyhovuje. Individuální rozdíly ohledně světelných zdrojů, které mohou být vnímány jako příliš světlé nebo příliš tmavé, jsou obrovské.

Přímé či nepřímé osvětlení?

11. Přímé či nepřímé osvětlení?

Jde-li o přímé osvětlení, není zdroj světla zacloněn, nebo jen velmi málo. Naproti tomu u nepřímého osvěltení se světlo - jak již napovídá název - nepřímo odráženo od stěn, stropů či podlah. Tak se vytváří neoslňující světlo.

Stejně tak neoslňující jsou žárovky, jejichž stínidlo z matného skla, papíru či látky vytváří tlumené světlo. Zcela jinak funguje bodové osvětlení, které se používá k přímému nasvícení objektů (např. obrazů).

Hry světel

12. Hry světel

Se světlem si můžete přirozeně i hrát: Žaluzije jsou zejména v zimních zahradách dobrým prostředkem pro navození efektního střídání světla a stínu. To, co zkoušíte se slunečním světlem, můžete v tmavých ročních obdobích zinscenovat pomocí svítidel.

Regulace jasu

13. Regulace jasu

Postupná regulace umělého světla je možná pouze s pomocí stmívačů. Existují žárovky, do nichž je stmívač již zabudován nebo separátní stmívače jako doplňkové příslušenství - například ve formě nástěnného spínače. Nemusíte přitom ani používat přímo svoji ruku, ale můžete regulovat stmívání pomocí (rádiového) dálkového ovládání.

nahoru