Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Stavba bazénu

Stavba bazénu
Sníte-li o bazénu ve vlastní zahradě a máte k tomu dostatek místa, můžete si nyní svůj sen splnit. Návod krok za krokem Vám ukáže, jak na to a na co přitom dávat pozor.
1 - Krok za krokem
Přípravné práce

Krok 1 - Přípravné práce

Pro zkušeného domácího kutila není stavba bazénu ve vlastní zahradě nic těžkého. Plocha, na které byste chtěli postavit Váš bazén, nemusí být jen dostatečně velká, nýbrž také rovná. Pokud ne, musíte půdu zarovnat nebo dosypat, zhutnit a udusat. Při vyměřování základny nezapomeňte, že bazén potřebuje i filtrační zařízení a všestranný přístup včetně žebříku. Rozměry bazénu si vytyčte pomocí ocelových tyček.

Vyhloubení zeminy

Krok 2 - Vyhloubení zeminy

Vyhloubením zeminy můžete pověřit buď stavební firmu, nebo si můžete vypůjčit mini bagr, kterým zeminu rychle vyhloubíte. Důležité upozornění: Při hloubce výkopu musíte respektovat skutečnost, že bazén nesmí později vyčnívat více než 50 cm nad povrch terénu, jinak budete potřebovat pro stěny statický výpočet. Odstraněnou a vyhloubenou zeminu prozatím uskladněte pro pozdější zasypaní bočních stěn a zbytek odvezte až poté.

Vybudování základové nosné desky

Krok 3 - Vybudování základové nosné desky

Pro obednění základové nosné desky, silné asi 20 až  30 cm, instalujte dokola stavební fošny, které musí být pečlivě vyrovnány a zafixovány – beton produkuje obrovský tlak! Na tyto fošny přicvakněte stavební fólii, která bude později chránit beton proti stoupající vlhkosti z podloží. Po položení ocelových karisítí na rozpěrky vybetonujte základovou desku a pečlivě zhustěte beton. Od určité velikosti bazénu byste si měli přizvat odborníka, který vlastní čerpadlo na betonovou směs a vibrační hlavu.

Zalití betonem

Krok 4 - Zalití betonem

Beton se nalije, zhutní a stáhne. Přeložená fólie chrání beton před rychlým vyschnutím a před deštěm. Po několik dní nechte beton vytuhnout.

Postavení stěn bazénu

Krok 5 - Postavení stěn bazénu

Kdo nechce mít bazén ve formě ocelové vany, může si i stěny bazénu vyzdít sám. Přívody a odvody lze později velmi snadno a přesně vyvrtat, resp. vyřezat. Kameny tedy můžete pokládat průběžně. Do každé třetí řady zazděte U-bloky, které naplňte betonem - jako věncové meziztužení.

Omítnutí vnitřních stěn

Krok 6 - Omítnutí vnitřních stěn

K omítnutí stěn musíte použít vápenno-cementovou maltu. Je sama o sobě voděodolná. Rychloomítníky o síle 10 mm zafixujte předem v odstupu 150 cm do bleskového cementu, poté můžete omítku natáhnout pomocí omítačky a mezi dvěma lištami stáhnout pomocí zednického pravítka do roviny.

Omítnutí venkovních stěn

Krok 7 - Omítnutí venkovních stěn

I u venkovních stěn pracujte s vápenno-cementovou maltou. Až se vrstva omítky naváže, následuje utěsnění ze silné vrstvy bitumenu. I ta se nanáší pomocí omítačky a hladítka. Chrání zdivo před vlhkem ze zeminy.

Umístění fólie

Krok 8 - Umístění fólie

Ze všech stran vnějších stěn bazńu umístěte nopovou fólii, která chrání bitumenovou vrstvu izolace před mechanickým poškozením kameny a podobně.

Instalace

Krok 9 - Zahrnutí zeminou

Předtím, než po instalaci díru na bazén opět naplníte, umístěte podél trubek nejprve písek a jemný štěrk v celkovém překrytí asi 10 cm. Tato vrstva zabraňuje tomu, aby se do trubek dostaly ostré kameny a poškodily je. Poté zahrňte zeminu v 30-40 cm vrstvách a udusejte vždy každou vrstvu pomocí ručního pěchovadla.

Zahrnutí zeminou

Krok 10 - Instalace

Přívodní a odtokové trubky navzájem spojte pomocí objímek. Pro jejích upevnění na stěnu bazénu spojte hmoždinkami pogumované třmeny trubek. U trubkového vedení se  závitovými spoji musíte pro utěsnění závitů použít nutně teflonovou pásku nebo konopné vlákno.

Vyložení bazénu fólií

Krok 11 - Naplnění vodou

Po pečlivé vizuální kontrole fóliových svarů nechte napouštět bazén vodou, a to na etapy. Sledujte, zda se někde netvoří bubliny, nebo zda vody přes noc neubylo. Pokud tomu tak je, musíte vodu znovu odčerpat a zaplnit a opravit netěsnosti.

Naplnění vodou

Krok 12 - Vyložení bazénu fólií

Před nanesením fólie odstraňte ze dna bazénu všechny nečistoty a kamínky. Poté rozložte rouno a teprve poté následuje pokládání fólie. Přistřižení fólie musí proběhnout velmi pečlivě, čím méně předělů a spojů bude celek mít, tím méně práce poté připadne na následné utěsnění. To se oproti tomu provádí pomocí horkovzdušné svářečky, která fólii téměř zkapalní. Po vychladnutí budou veškeré fóliové spoje neoddělitelně spojeny.

Bazén je hotov

Krok 13 - Bazén je hotov

K perfektnímu bazénu náleží ještě vnější plocha obložená dlaždicemi. Prosím dbejte na to, že každá odlišná velikost, jiný tvar bazénu a jeho vnější podmínky znamenají jiné přídavné práce a eventuálně také jiný materiál.

nahoru