Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Pěstování zeleniny hračkou

Pěstování zeleniny hračkou
Čerstvá, křupavá a zaručeně bez chemie. Zelenina z vlastní zahrádky je nepřekonatelná co do chuti a čerstvosti. A navíc, většina z těchto užitkových rostlin připomíná všechno jiné než jen to, že jsou „jen užitkové“, zelenina totiž opravdu Vaši zahradu obohatí.
Podle velikosti zahrady můžete pěstovat třeba jen pár rajčátek nebo jahod k mlsání nebo se více či méně můžete sami kompletně zásobovat. Než však budete moci sklízet, musíte napřed zeleninu zasadit a vypěstovat.

Důležité: Zeleninová zahrádka patří k těm úsekům zahrady, které vyžadují největší péči a musíte se o ni starat od jara až do podzimu. Čím pravidelněji se o svou zeleninu staráte, tím menší budou Vaše náklady na její ošetřování.
1 - Krok za krokem
Výsev na okenní parapet

Krok 1 - Výsev na okenní parapet

Aby to mohlo v zahradě vypuknout již koncem dubna, je dobré, když si zeleninu předpěstujete na okenním parapetu, v pařeništi nebo ve skleníku. Získáte tak mladé sazenice s růstovým předstihem oproti těm, které byste vyseli rovnou do záhonu.

Praktická rada: K výsadbě jsou vhodné plastové misky, malé dřevěné bedýnky nebo umělohmotné desky (pláty) s velkým množstvím naklíčovacích komor. Používejte speciální zeminu pro výsadbu, ve které rostliny velmi dobře klíčí.

Důležité: Postavte sazenice na co možná nejsvětlejší ale a ne příliš teplé místo.
Díky tomu se nestanou choulostivými a později porostou dobře v záhonku.

Výsev přímo do záhonku

Krok 2 - Výsev přímo do záhonku

Od poloviny/konce května můžete vysazovat zeleninu i přímo do záhonku, protože půda se již zahřála díky přibývajícímu slunečnímu záření.

Praktická rada: Vždy vysaďte jednu rezervní rostlinu navíc. Chcete-li mít na jednom místě 2 fazole, zasaďte 3 semínka. Nejslabší sazenici jednoduše po pár týdnech vytáhnete ven.

Důležité: Některé druhy zeleniny jako brokolice květáková, brokolice stonková a zvláště květák nesnášejí přesazení z květináče do záhonku dobře a takzvaně „vystřelují“, tzn. že začnou předčasně kvést. Tyto druhy zeleniny vysazujte proto lépe přímo do záhonku.

Zasazení sazenic

Krok 3 - Zasazení sazenic

Od poloviny/konce dubna můžete vysazovat do záhonku sazenice, které jste si vypěstovali na parapetu nebo ve skleníku, jakož samozřejmě i zakoupené sazenice. Sazenice sázejte do záhonu ve správném odstupu (vždy uvedeno na etiketě). Zeminu okolo kořínků opatrně stlačte. Zalejte. Hotovo.

Důležité: Sazenice salátu se nesmí sázet příliš hluboko, jinak hnijí. Jejich listy se musí moci „třepetat“ ve větru. Rajčata a okurky lze pěstovat hlouběji než v květináči, vytvoří si poté na stonku další kořínky.

Smíšená kultura

Krok 4 - Smíšená kultura

Mnoho druhů zeleniny a bylinek se navzájem ovlivňuje, pokud je vedle sebe vysadíme v záhonku. Vůně některé zeleniny tak může odhánět škůdce jiných druhů a navzájem se mohou ovlivňovat i kořenové výhonky. Ve smíšené kultuře lze vysadit v jednom záhonku i více druhů rostlin, protože tím i lépe využijeme místo. Zvýší se tím i výtěžek z jednoho metru čtverečního záhonku.

Dobré kombinace:
Cibule s mrkví
Kapusta kadeřavá, zelí nebo kukuřice s fazolemi
Dýně s kukuřicí a fazolemi

Špatné kombinace:
Hrášek s česnekem
Rajčata nebo okurky s ředkvičkami
Keříkové fazole s cibulemi
Brukvovitá zelenina s cibulí

RostlinaDobrý sousedŠpatný soused
Keříková fazole Saturejka, jahody, okurek, celer, červená řepa, druhy hlávkové zeleniny, hlávkový salát, listový salát, rajčata Hrášek, fenykl, česnek, pór, cibule
Endivie (čekanka štěrbák) Fenykl, druhy hlávkové zeleniny, pór, popínavá fazole
Hrášek Kopr, fenykl, okurek, druhy hlávkové zeleniny, kukuřice, mrkev, kedluben, hlávkový salát, ředkvičky, cuketa Fazole, brambory, česnek, pór, rajčata, cibule
Jahody Brutnák, keříková fazole, česnek, hlávkový salát, pór, ředkvičky, pažitka, špenát, cibule Druhy hlávkové zeleniny
Fenykl Endivie (čekanka štěrbák), hrášek, salát polníček, okurek, hlávkový salát, listový salát, šalvěj Fazole, rajčata
Okurek Fazole, kopr, hrášek, fenykl, zelí, hlávkový salát, kmín, pór, kukuřice, červená řepa, celer, cibule Rajčata, ředkvičky
Brambory Bob obecný, druhy hlávkové zeleniny, kedluben, kmín, kukuřice, aksamitník (afrikán), špenát Dýně, rajčata, celer, slunečnice
Česnek Jahody, okurek, maliny, mrkev, rajčata, červená řepa Jahody, brukvovitá zelenina, popínavá fazole
Druhy hlávkové zeleniny Fazole, kopr, endivie (čekanka štěrbák), hrášek, brambory, hlávkový salát, pór, celer, špenát, rajčata Jahody, česnek, hořčice, cibule
Kedluben Fazole, hrášek, brambory, hlávkový salát, rajčata, ředkvičky, červená řepa, celer, špenát pór
Hlávkový salát Fazole, kopr, hrášek, jahody, okurek, zelí, pór, mrkev, rajčata, cibule Petržel, celer
Pór Jahody, zelí, hlávkový salát, mrkev, celer, rajčata Fazole, hrášek, červená řepa
Mrkev Kopr, hrášek, česnek, pór, ředkvičky, ředkve, rajčata, cibule, pažitka
Ředkev/ředvičky Fazole, hrášek, zelí, hlávkový salát mrkev Okurek
Celer Špenát, keříková fazole, okurek, zelí, kedluben, pór, rajčata Brambory, hlávkový salát, kukuřice
Rajčata Keříková fazole, česnek, zelí, kedluben Hrášek, fenykl, brambory
Cuketa Hlávkový salát, pór, mrkev, petržel, ředkve, ředkvičky, červená řepa, celer, špenát, popínavá fazole, cibule
Cibule Saturejka, jahody, kopr, hlávkový salát, mrkev, červená řepa Fazole, hrášek, zelí
Bioprevence

Krok 5 - Bioprevence

Máte v zeleninovém záhonku aksamitník, resp. afrikán? Rostlina, nazývaná také měsíček, rozšiřuje svými kořeny v půdě látky, které odpuzují hlístice (nitěnky). Nematody, jak se hlístice také nazývají, mohou ožírat kořínky zeleniny a škodit rostlinám. Aksamitník může napadení těmito škůdci snížit či kompletně potlačit.

Praktická rada: Aksamitník, resp. afrikán vysazujte mezi náchylné druhy zeleniny, jako celer, nebo tyto pěkné žluto-oranžovo-červené květiny v celém záhoně předpěstujte.

Ochrana před slimáky

Krok 6 - Ochrana před slimáky

Slimáky udržíte v šachu pomocí plůtku proti šnekům. Důležité je, aby byl zasazen dostatečně hluboko do země a nevykazoval žádné díry, kterými by slimáci mohli prolézt.
Rozhodnete-li se pro použití přípravku proti slimákům ve formě malých granulek, dávejte pozor, aby obsahoval účinnou látku na bázi III-železa. Oproti preparátům na bázi metaldehydu není jedovatý pro ježky a ostatní zvířata.

Důležité: Zeleninová zahrádka bez slimáků neexistujte. Namísto energie vydané na boj s nimi je snazší přilákat do zahrady jejich přirozené nepřátele, jako ptáky, ježky, střevlíky, a podobně. Vytvořte jim přístřeší, či jakousi formu útočiště a zahradu osázejte velkým množstvím druhů rostlin.

Obrana před zeleninovými muškami

Krok 7 - Obrana před zeleninovými muškami

Mrkev, celer, cibule a zelí trpí často napadením zeleninovými muškami. Larvy užírají kořínky a mladé výhonky. Jemná ochranná síťka izoluje rostiny od těchto mušek (a ostatních škůdců, kteří napadají zeleninu ze vzduchu).

Důležité: Síťka musí být těsně uzavřená okolo rostlin a v půdě tak, aby se k zelenině opravdu nedostala jediná muška.

Sklizeň

Krok 8 - Sklizeň

Kdy je čas na sklizeň zeleniny? U plodové zeleniny poznáme čas sklizně podle typického zbarvení a velikosti příslušného druhu. Někdy musíme i jednoduše ochutnat. U většiny druhů zeleniny je problematická spíše „příliš pozdní“ sklizeň, protože pak může být zelenina dřevnatá, vláknitá či mdlá. V případě pochybností proto sklízejte raději o něco dříve.

Důležité: Zejména v případě suchého počasí nebo naopak vytrvalých dešťů je vždy lépe sklízet zeleninu dříve, než zbytečně čekat.

Uskladnění sklizně

Krok 9 - Uskladnění sklizně

Téměř všechnu zeleninu udržíte po několik dní čerstvou v chladničce. Křehká listová zelenina jako salát, špenát a mangold by se měla zpracovat co nejdříve, protože se skladováním ztrácí cenné vitamíny.
Košťálovou zeleninu, endivii (čekanku štěrbák) a čekanku salátovou lze skladovat v chladnu (při 3–5 °C) déle. Kořenovou zeleninu jako mrkev a červenou řepu můžete udržet čerstvou po několik měsíců v bednách s vlhkým pískem.

Důležité: Plodová zelenina jako rajčata, cuketa a okurky nesnáší chlad. Budete-li je skladovat v lednici, rychle ztratí aroma. Nikdy neskladujte zeleninu společně s ovocem. Především jablka vydávají etylen, pod jehož vlivem zelenina vadne.

nahoru