Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Pěstování ovoce hračkou

Pěstování ovoce hračkou

Ovocný stromek se sází rychle, ideální dobou je jaro nebo pozdní podzim. Rozlišujeme mezi prostokořennými rostlinami (s "nahými" kořeny), dále rostlinami s baly a stromky v pevných obalech. Prostokořenné rostliny lze sadit na jaře a na podzim, ty s baly a v pevných obalech po celý rok.
U druhů ovocných stromů se roubují kultury na speciální „podnože“. Sestávají tedy v principu ze dvou rostlin: Z podnože s kořeny a základem kmene, a z vyšlechtěného druhu, který dává plody. Místo roubování je rozpoznatelné podle zduření na kmeni. Jako podnož se používají speciální výběry stejného druhu, jako kultury nebo příbuzné druhy, např. kdoule jako podnož pro hrušně. Podnož ovlivňuje sílu růstu, velikost plodů, délku životnosti, odolnost vůči mrazu, objem a také začátek sklizně.

Důležité: Nejen druh, nýbrž i podnož je důležitá, čili kmen, na který je naroubován ovocný druh. Pro menší zahrady existují speciální podnože, které rostou jen slabě.

1 - Krok za krokem 2 - Nákupní seznam
3 - Seznam nářadí
Vyhloubení díry pro zasazení

Krok 1 - Vyhloubení díry pro zasazení

Jako první vykopejte díru pro zasazení stromku a vyhloubenou zeminu smíchejte se zetlelým zeleným kompostem a hrstí rohových pilin.

Důležité: Otvor pro zasazení musí být tak velký, aby kořeny měly volnost a nebyly ohnuté ani polámané.

Zatlučení kolíku

Krok 2 - Zatlučení kolíku

Stromek nyní vsaďte do díry a vedle něj umístěte kolík. Těžkým kladivem zatlučte kolík tak hluboko, aby se neviklal - minimálně 30 cm.

Důležité: Abyste strom při zatloukání nepoškodili, můžete stromek z díry opět vyjmout a položit jej na chvíli vedle.

Naplnění zeminy a zalití

Krok 3 - Naplnění zeminy a zalití

Směs zeminy a kompostu spolu s hrstí rohových pilin přidejte do díry, dobře udusejte a řádně zalijte. Lem umístěný kolem dokola zalévaného místa zabrání tomu, aby voda tekla do stran a prosákla do trávníku.

Důležité: Zalitím se zemina dostane až ke kořenům a ty se v ní ihned rozrostou.

Navázání

Krok 4 - Navázání

Aby mohl stromek v klidu růst a nechvěl se při větru sem a tam, musíte jej navázat na kolík. Za tímto účelem použijte pevný zahradní provázek nebo kokosové vlákno a ovíjejte kmen a kolík ve tvaru osmičky. Uprostřed poté pevně převažte. Tak zůstane odstup mezi stromkem a kolíkem stejný a stromeček se nebude o kolík bít.

Důležité: Konstrolujte pravidelně místo navázání. Nesmí se uvolnit, avšak ani prorůst do kůry. V případě potřeby provázek znovu navažte. Asi po dvou letech je již strom vzrostlý natolik, abyste mohli kolík odstranit úplně.

Umístění ochrany kmene

Krok 5 - Umístění ochrany kmene

Kůra malého ovocného stromku je velmi citlivá. Aby ji nespálilo zimní nebo jarní sluníčko či aby ji neokusovali králíci, měli byste okolo kmene ovinout ochranu.

Důležité: Po několika měsících ochranu z kmene odstraňte. Malý ovocný stromek je již vzrostlejší a přizpůsobil se slunečnímu svitu na svém novém stanovišti. Králíci a srnky okusují kůru pouze v zimě, proto není ochrana kmene před okusem v létě nutná.

Nákupní seznam

  • Kompost
  • Rohové piliny
  • Provázek k navázání nebo kokosové vlákno
  • Kolík
  • Ovocný stromek

Seznam nářadí

  • Kolečko
  • Rýč nebo rycí vidle
  • Rukavice
  • Těžké kladivo
  • Hadice nebo konev na zalévání
nahoru