Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Zakládání kompostu

Poradce pro založení kompostu

Halda kompostu nabízí příslovečně "haldu" předností: rychlé odklizení organických odpadů z domácností a zahrad, hojnost malého hmyzu, který je potravou pro ptáky, a v neposlední řadě vytvoření drahocenného biohnojiva ve formě vzniklého kompostu pro Vaši potřebu. Díky vysokému obsahu humusu a živin, jakož i schopnosti zadržovat vodu a živiny, se kompostová půda nejlépe hodí pro vylepšení zeminy.

Tip: Použijte urychlovač kompostu mezi vrstvy kompostovaného materiálu a nový kompost pro zahradu bude připraven rychleji!

1. Kam kompost umístit? 2. Bohatá půda z odpadů
3. Tipy a triky 4. Co patří do kompostu
5. Co do kompostu nepatří 6. Triky a „urychlovače“ – Čemu je třeba věnovat pozornost
Kam kompost umístit?

1. Kam kompost umístit?

Kompost by měl být chráněn před prudkým sluncem a větrem a nejlépe se mu daří v polostínu. To se pozitivně projevuje na procesu rozkladu: žížaly, svinky a mikroorganismy se tam cítí obzvlášť dobře a kompost méně vysychá. Praktickou přidanou hodnotou je, pokud je navíc dobře dostupný.

Bohatá půda z odpadů

2. Bohatá půda z odpadů

Kompostová zemina vzniká procesem odbourávání a přeměny organických látek, kterého se účastní mikroorganismy, svinky, aktinomycety a červi. Je ideální jako hnojivo pro nejsvrchnější vrstvy půdy, nehodí se však jako spodní vrstva pro pěstování, protože je příliš bohatá na živiny. Při smíchání se zeminou a pískem vytvoříme dobrou zeminu pro květiny.

3. Tipy a triky

Kompostování se provádí jak na zahradách, tak i v zemědělství cíleně za účelem rychlejší a kontrolované přeměny organických substancí na půdu. Ukážeme Vám jak založit vlastní kompost a na co je třeba v průběhu času dbát.

Založení
Kompost si můžete založit kdykoli (jedinou výjimkou je mráz). Ideálním obdobím pro vytvoření kompostu je podzim, kdy je nejvíce odpadů ze zahrady.

Podklad
Na místě, na kterém má vzniknout kompost, vykopejte na ploše o velikosti a rozměrech kompostu (např. 1,50 m x 1,50 m) 15 cm zeminy a položte na něj drenáž. U jílovité zeminy přidejte vrstvu písku, u písčité půdy vrstvu jílovité zeminy.

Instalace
Kompost potřebuje teplo, vzduch a vlhkost. Vytváří se ve vrstvách, a to tak, aby mohla odtékat voda a cirkulovat vzduch. K tomu je zapotřebí založit spodní vrstvu z hrubých odpadů (odštěpky ze živého plotu, rozmělněné úlomky větví, atd.) a poté volně a vzdušně navrstvit střídavě vrstvy ze zelených řezů a proutí v poměru 2:1.

Mezivrstva
Mezi tyto 20 až 25 cm vysoké vrstvy smíšených odpadů přijde vždy tenká mezivrstva z dusíkatého živočišného hnojiva nebo močoviny a vápna (pozor: vápnem jen lehce poprášit!) – jako alternativu lze použít i urychlovač kompostu, a na něj pak v tenké vrstvě zeminu nebo kompost z předešlého roku.

Zakončení
Kompost se musí směrem nahoru zužovat a nesmí být vyšší než 1,50 m. Jako kryt je nejlépe použít ochrannou vrstvu z listí, slámy nebo trávu z posekaného trávníku.

Příliš vlhký? Příliš suchý?
Je-li kompost příliš vlhký, dostává se do něj málo vzduchu. Hrozí pak hniloba. Kompost musí být provětrán a přenesen na jiné místo. Je-li kompost příliš suchý, vyvíjí příliš mnoho tepla. Proto, pokud je kompost příliš suchý, je třeba jej zalít. Při vytrvalých deštích kompost zakryjte.

Přerovnání
Je-li kompost příliš vlhký, dostává se do něj málo vzduchu. Hrozí pak hniloba. Kompost musí být provětrán a přenesen na jiné místo. Je-li kompost příliš suchý, vyvíjí příliš mnoho tepla. Proto, pokud je kompost příliš suchý, je třeba jej zalít. Při vytrvalých deštích kompost zakryjte.

Rozložení
Po devíti měsících je to konečně tady! Kompost je správně založen a lze jej rozmístit po zahradě. Nejlepším obdobím k tomu je podzim. Již dříve je možné použít takzvaný surový kompost, který se rozmísťuje ještě ve větších částech a je obzvláště vhodný k mulčování (mulčovací kompost se na zeminu rozděluje pouze povrchově).

Prohazovací síto
Pomocí prohazovacího síta můžete vzniklou kompostovanou zeminu ještě dodatečně prosít. Zbylé hrubé zbytky lze vrátit do kompostu. Kompostovaná zemina se poté rozmístí na zahradě a jen lehce zahrabe (nezakopává se!).

Co patří do kompostu

4. Co patří do kompostu

 • Zahradní odpad
 • Zbytky posekaného trávníku
 • Listí
 • Odřezky z keřů a stromů (rozřezané, příp. nasekané)
 • Skořápky od vajec
 • Odpady z ovoce a zeleniny
 • Kávová sedlina, zbytky čaje
 • Sláma, seno, hobliny

Co do kompostu nepatří

5. Co do kompostu nepatří

 • Zbytky jídla a potravin
 • Plevel nesoucí semena (ptačince, kopřivy, peťour, atd.)
 • Plevel s kořeny (např. svlačec rolní, bršlice)
 • Zahradní odpad obsahující choroby rostlin (spála, plíseň (didymella applanata), nápadné tlení atd.)
 • Rostliny ošetřené insekticidy

Triky a „urychlovače“

6. Triky a „urychlovače“ – Čemu je třeba věnovat pozornost

Větší je lepší: Silné samovolné zahřátí urychluje zetlení. Kompost by měl být vlhký asi jako vyždímaná houba. Je-li na dotek zřetelně sušší, přidejte vodu. Přílišná vlhkost se pozná podle hnilobného zápachu. Přimíchejte suchou mulčovací kůru. Pozor u zbytků posekaného trávníku – tlení probíhá rychle. Nejlépe předem vysušit na povrchu, poté přimíchat mulčovací kůru nebo odřezky z větví a kůry stromů. Často přehazovat: Při teplotách do 60 °C je proces uvnitř rychlejší. Promíchávání způsobuje rovnoměrné zetlení.

nahoru