Pokládání trávníkového koberce

Pokládání trávníkového koberce

Díky trávníkovému koberci získáte v krátké době svěží, sytě zelený trávník, který můžete normálním způsobem zatěžovat již za dva měsíce po položení. Na rozdíl od vysévaných trávníků nemusíte čekat několik měsíců, až bude hustý a robustní tak, že se po něm bude dát chodit. Trávníkový koberec si můžete položit sami. Pokud máte připravenou plochu, budete na 50 čtverečních metrů potřebovat méně než dvě hodiny.

1 - Krok za krokem 2 - Nákupní seznam
3 - Seznam nářadí
Příprava plochy

Krok 1 - Příprava plochy

Trávníkový koberec nelze skladovat déle než jeden den, proto musí být plocha připravena včas. Podklad uhrabávejte tak dlouho, až vznikne jemnozrnný, hladký povrch. Odstraňte kořínky a kameny. U těžkých, jílovitých půd je užitečné na každých 100 čtverečních metrů zapracovat do zeminy jeden až tři kubické metry písku a jeden až dva kubické metry kompostu. Čím pečlivější je příprava, tím hladší a rovnoměrnější bude později plocha trávníku.

Praktická rada: Jedna role trávníku měří 40 cm x 2,5 m a má plochu jednoho metru čtverečního.

Důležité: Objednejte si minimálně dva čtvereční metry více, než potřebujete, protože trávníkové role jsou dle povětrnostních podmínek počasí některé o něco menší či větší (při suchém počasí se pásy o něco srazí).

Odmotání

Krok 2 - Odmotání

Trávníkový koberec je nutno rozložit po dobu 24 hodin po dodání. Vybalte role z palety, aby nebyl tlak na nejspodněji uloženou roli tak velký. Aby Vám šlo odmotávání snadněji, rozložte role předem na plochu, pak Vám půjde odmotávání rychleji.

Důležité: Nenechávejte ležet trávníkové role na slunci. Trávníkový koberec lze zavlažovat pouze v odmotané formě, ne v rolích. Jinak se tráva uvnitř rolí zkazí.

Pokládání pásů

Krok 3 - Pokládání pásů

Pásy trávníkového koberce se nyní pokládají propojeně, aby nevznikly žádné křížové spáry.

Praktická rada: Trávníkový koberec lze řezat stejně jako koberec pomocí zahradnického nože. Díky tomu můžete trávníkový koberec položit bez přerušení i do zákrut okolo záhonků či cestiček.

Uzavření podsádkových lemů

Krok 4 - Uzavření podsádkových lemů

Pásy trávníkového koberce pokládejte tak, aby hrany ležely asi jeden až dva centimetry přes sebe. Poté nevzniknou mezery, pokud by se pásy na slunci o něco srazily. Pásy dobře ušlapejte. U větších ploch si můžete v OBI zahradnickém ráji za tímto účelem zapůjčit i válec.

Zatlačení a zalévání

Krok 5 - Zatlačení a zalévání

Nakonec zatlačte spáry na sebe. Do mezer můžete nasypat travní písek. Následně je třeba nechat trávníkový koberec prosáknout vodou pomocí zavlažovačů trávníku tak, aby se kořínky propojily s podkladovou zeminou a ihned mohli dále růst. V dalších dvou až třech týdnech Vám trávník nesmí vyschnout, až teprve po uplynutí této doby můžete nastavit zavlažování na normální rytmus.

Důležité: Žádná ze spár nesmí zůstat neuzavřená, protože se později jen velmi těžko uzavírá. Zavlažujte ráno nebo večer, ale nikdy ne v poledne při plném slunci. Jakmile působí trávník v jeho růstové fázi matně a zelenošedě, je nutno zkontrolovat vlhkost a trávník zavlažit.

Nákupní seznam

  • Travní písek
  • Zavlažovač trávníku
  • Jemný zelený kompost

Seznam nářadí

  • Rukavice
  • Hrábě
nahoru