Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Zakládání trávníku

Zakládání trávníku

Pěkný trávník by chtěl asi každý. Velice přitom však záleží na správné péči a perfektním okamžiku osetí. Nemělo by být ani příliš teplo ani příliš chladno. Proto je vhodné realizovat výsev trávníku na jaře nebo v pozdním létě. Pravidelné sekání podporuje strukturu trávníku a napomáhá k tomu, aby trávník houstl a dorůstal do zelena.

* Doba se může lišit v závislosti na velikosti plochy zakládaného trávníku.

1 - Krok za krokem 2 - Nákupní seznam
3 - Seznam nářadí
Příprava

Krok 1 - Příprava

Duben, květen a září poskytují nejlepší klimatické podmínky pro zakládání trávníku. Vrstva ornice musí mít tloušťku minimálně 15 cm. Aby nový trávník rostl a prospíval, musí být půda nakypřená tak do hloubky jednoho, dvou zarytí rýčem. Kameny, zbytky kořenů a plevel je třeba odstranit. Využijte této práce k vmísení přibližně 2 m³ říčního/křemenného písku do každých 100 m² těžké jílovité půdy. Do lehké, písčité půdy je vhodné přimísit 8-10 l humusu s drcenou kůrou na každý čtvereční metr. Pro všechny půdy platí, že je v každém případě nutné nasypat na každý čtvereční metr 10 litrů drnovky. Pokud to vaše časové možnosti dovolí, je dobré nechat půdu po zkypření 2 týdny odpočívat.

Srovnání půdy a kontrola obsahu vápna

Krok 2 - Srovnání půdy a kontrola obsahu vápna

Když je tato práce hotová, půdu je třeba vyrovnat. Při tom vám dobře poslouží zahradní válec. Menší plochy můžete srovnat také pomocí stoupacího dřevěného prkna. Po vyrovnání povrchu zkontrolujte obsah vápna v půdě. Při hodnotě ph pod 5,5 byste měli do půdy přidat zahradní/trávníkové vápno (asi 5 kg/100 m²). Následně je třeba řádná zálivka.

zapracovani_travnikoveho_hnojiva

Krok 3 - Zapracování trávníkového hnojiva

Týden před výsevem byste měli do půdy zapracovat trávníkové hnojivo (asi 30-40 g/m²).

Výsev

Krok 4 - Výsev

K setí (asi 25-50 g/m²) si vyberte pokud možno den, kdy vládne bezvětří. Práci vám ulehčí sypač. Pro rovnoměrný výsev: smíchejte osivo se stejným množstvím písku nebo dobré zahradní půdy bez plevelu. Potom materiál k výsevu rozdělte na poloviny a jednu polovinu zasejte podélně a druhou pak napříč. Aby osivo neodvál vítr, osetou půdu opatrně pohrabte hráběmi a přejeďte válem nebo mírně přitlačte pomocí dřevěného prkna.

Zavlažování půdy

Krok 5 - Zavlažování půdy

Následně je půdu potřeba zalít pomocí jemného kropítka. Vyhněte se přitom vzniku kaluží a stružek. Po 7-14 dnech vyraší první stébla. Je-li sucho, trávník ráno a večer pravidelně zavlažujte.

První sekání trávníku

Krok 6 - První sekání trávníku

Se sekáním trávníků můžete začít, až doroste do výšky 6-8 cm. Trávník zkraťte na 3-4 cm. Okrasné a kobercové trávníky nevyrostou nikdy přes 4-6 cm, pak se sestřihují na výšku 2-3 cm. Pokud možno, sekejte trávník každý týden. U zátěžových, herních a sportovních trávníků je možné ponechat výšku 3-4 cm. Na stinných místech (trávník do stínu) by se trávník neměl sekat na kratší než 5 cm.

pravidelne_hnojeni_a_vetrani_travniku

Krok 7 - Trávník je potřeba pravidelně hnojit a „větrat“

Pokud nenecháváte posekaný trávník ležet na místě jako mulčovací materiál, měli byste trávník pravidelně hnojit speciálním hnojivem na trávníky. Hnojte pomocí sypače podélně i napříč. Při delším suchu trávník dobře zalévejte. Nikdy nehnojte čerstvě posekaný trávník! Kromě živin trávník potřebuje také dostatečnou zálivku a přístup vzduchu. Proto byste měli vždy koncem března odstranit zplstnatělou vrstvu mechů a odumřelých částí rostlin.

Sekání, vertikutace, přisypání písku nebo osiva

Krok 8 - Sekání, vertikutace, přisypání písku nebo osiva

Pokud je půda suchá, tak trávník předtím o něco málo sesečte. Použijte vertikutátor jedenkrát v podélném a jedenkrát v příčném směru. Hloubka vertikutace: 1-2 cm. U větších ploch se doporučuje používat motorový vertikutátor. Ten rovněž nabízí tu výhodu, že pracovní šířka bude mít rovnoměrnou hloubku. Sesečený trávník se rychle zotaví. Zahrabání jemného písku u těžké půdy nebo přidání malého množství osiva průběh zotavování ještě podpoří. U všech materiálů dodržujte pokyny výrobce a pokyny ke zpracování.

Nákupní seznam

 • Osivo pro okrasný trávník nebo
 • Osivo pro hrací a sportovní trávník
 • Startovací hnojivo na trávníky
 • Vápno na trávníky dle potřeby
 • Křemenný/říční písek dle potřeby
 • Humus s rozdrcenou kůrou dle potřeby

 • Drnovka
 • Dlouhodobé hnojivo na trávníky

Seznam nářadí

 • Rýč
 • Zahradní motyka
 • Kultivátor (kypřič)
 • Zahradnický válec nebo dřevěné prkno
 • Secí sypač
 • Hadice na vodu s kropicí hlavicí
 • Ruční vertikutátor nebo
 • Motorový vertikutátor
 • Sekačka na trávu
 • Ořezávač okrajů
nahoru