Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Poradce pro živé ploty

Poradce pro živé ploty
Živé ploty mohou být využívány nejen k ohraničení pozemku, ale mohou také velmi dobře přispívat k utváření vzhledu zahrady. Jsou velmi vhodné jako vizuální ochrana a ochrana proti větru a hluku. Vytváří stín a plní rovněž důležité ekologické úkoly jako filtr proti prachu, nečistotám a zplodinám, ale zejména jako životní prostor a zdroj obživy pro řadu živočichů.
1. Stále zelené živé ploty 2. Nízké živé ploty
3. Opadavé listnaté živé ploty 4. Kvetoucí přírodní živé ploty
5. Stříhání a ošetřování 6. Zavlažování a hnojení
7. Tvarování živých plotů 8. Malá umělecká díla
9. Trendem je zimostráz
Stále zelené živé ploty

1. Stále zelené živé ploty

Ke stále zeleným plotům patří bobkotřešeň, která je zajímavá svým růstem a lesklými listy. Vysazuje se zejména v polostínu. Zeravec má raději slunná místa, je robustní a snadno se stříhá. Dobrá vizuální ochrana a ochrana proti větru.

Bobkotřešeň
Výška růstu: 2-5 m
Počet rostlin/metr: 3-5

Zeravec
Výška růstu: 2-5 m
Počet rostlin/metr: 2

Schéma schema_stale_zelene_zive_ploty
Nízké živé ploty

2. Nízké živé ploty

Pro toho, kdo hledá nízký živý plot, je mochna křovitá to pravé. Díky poměrně nízké výšce růstu lze tuto svítivě žlutou rostlinu stříhat také jako nízký živý plot. Rostlinám se daří nejlépe v polostínu.

Mochna křovitá
Výška růstu: 60-150 cm
Počet rostlin/metr: 3-5

Schéma schema_nizke_zive_ploty
Opadavé listnaté živé ploty

3. Opadavé listnaté živé ploty

Habr a buk obecný, javor babyka a hloh obecný patrí k opadavým listnatým živým plotum. U listnatých živých plotu je duležité dbát v prvních letech na dostatecné zalévání vodou.

Habr a buk obecný
Výška rustu: 1,5-3 m
Pocet rostlin/metr: 3

Javor babyka
Výška rustu: 1,5-4 m
Pocet rostlin/metr: 3

Hloh
Výška rustu: 1,5-3 m
Pocet rostlin/metr: 3-4

Schéma schema_opadave_listnate_zive_ploty
Kvetoucí přírodní živé ploty

4. Kvetoucí přírodní živé ploty

Kvetoucí živý plot je pravým rájem pro ptáky. Potrebuje více místa, ale vyžaduje méne ošetrování než stríhaný živý plot. Funguje jako zdroj potravy, hnízdište nebo úkryt – je to životní prostor pro ptáky nebo ježky.

Vhodné rostliny:
Kvetoucí živý plot je pravým rájem pro ptáky. Potrebuje více místa, ale vyžaduje méne ošetrování než stríhaný živý plot. Funguje jako zdroj potravy, hnízdište nebo úkryt – je to životní prostor pro ptáky nebo ježky.

Schéma schema_kvetouci_prirodni_zive_ploty
Stříhání a ošetřování

5. Stříhání a ošetřování

Trapézový střih: Listnaté dřeviny se běžně stříhají dvakrát ročně: V červnu a v srpnu/září. Jehličnaté dřeviny se stříhají zpravidla pouze jednou ročně (v květnu, krátce po nárůstu výhonů). Stříhají se zásadně pouze jednoleté výhony. Pro rovnoměrný, hustý a pěkný růst by se živé ploty měly stříhat vždy do lichoběžníku. Pravidlo: Plot by se měl směrem nahoru zužovat. Šířka nahoře o 1/10 výšky užší.

Zavlažování a hnojení

6. Zavlažování a hnojení

V suchém letním období je bezpodmínečně nutné živý plot vydatně zalévat. V období od dubna do srpna lze živý plot hnojit pomocí organického hnojiva. Jehličnany je možné kromě toho chránit pomocí speciálního hnojiva před nedostatkem živin. Drobně nařezaný odpad, který vznikne při stříhání plotu, může být ponechán pro pokrytí půdy.

Tvarování živých plotů

7. Tvarování živých plotů

Tvarované dřeviny, jako je zimostráz, teprve stříháním správně vyniknou. Nejen že stříhaný plot dobře vypadá, střih zajišťuje také hustý růst. Nejlepší čas pro stříhání je před 21. červnem. Růstová fáze skončila a sluneční záření není ještě tak silné, aby spálilo výhony. Zimostráz se stříhá nejlépe zahradnickými nůžkami.

Malá umělecká díla

8. Malá umělecká díla

Zatímco kouli nebo kužel vymodelujete snadno s trochou trpělivosti a odhadu ze „surového“ zimostrázu sami, figury jsou skutečnou výzvou. Můžete si vypomoci s tvarem, který si sami vymodelujete z hustého pletiva. Špičky, které prorostou, jednoduše pak ostříhejte.

9. Trendem je zimostráz

Volně, v kontejneru nebo v balkonových truhlících: zimostráz vypadá dobře všude. Nenáročný, co se týče místa a ošetřování, lze jej stříhat do libovolných tvarů. Dříve patřil zimostráz k typickému obrázku selských zahrad. Nízké druhy sloužily k ohraničování záhonů, vyšší oddělovaly jako živý plot květinovou zahradu od zeleninové a naopak.

nahoru