Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Trendy přírodních zahrad

Trendy přírodních zahrad

Zahrada v souladu s přírodou, tzv. přírodní zahrada, má mnoho předností. Není jen pěkná, ale především se snadno udržuje. „Přírodní“ nemá nic společného s „divokou“, ba naopak. I v přírodní zahradě panuje jistý pořádek, avšak bez puntičkářské přísnosti. Důležitým prvkem je používání robustnějších druhů a divočejších forem a tvarů. Vysoce vyvinuté, náchylné druhy, by to v přírodní zahradě měly těžké. Nabízejí pouze pěkné květy k obdivu, avšak žádnou potravu pro hmyz a jiná zvířata. Mýlí se ten, kdo si myslí, že rozmanitost a velké množství motýlů, čmeláků, divokých včel a jim podobných znamená také to, že se poté do zahrady nastěhuje větší množství obtížného hmyzu a havěti. V přírodních zahradách bývá méně škůdců a nemocí, než v klasických „čistých“ okrasných či užitkových zahradách.

1. Zahrada (nejen) pro zvířata 2. Stabilní prvky: cesty, vrata a ploty v přírodní zahradě
3. Nádherné rostliny: Trvalky a filigránové traviny 4. Ani voda nesmí chybět
Zahrada (nejen) pro zvířata

1. Zahrada (nejen) pro zvířata

V zahradě blízké přírodě nesmí chybět zvířata a přicházejí do ní zcela sama. Ptáci, ještěrky, ježci a přirozeně houfy všemožných druhů hmyzu – motýli, divoké včely, čmeláci, brouci a další – jsou přitahováni rozmanitostí rostlin. Můžete je hodiny pozorovat při sbírání pylu, svým bzučením a bručením zajišťují napínavou hlukovou kulisu specifického druhu.

Tip:

Z mnoha známých zahradních květin existují původní druhy a formy s jednoduchými květními lůžky, které jsou stejně tak pěkné, avšak mají připraveno velké množství nektaru a pylu pro motýly, včely a ostatní hmyz.

Stabilní prvky: cesty, vrata a ploty v přírodní zahradě

2. Stabilní prvky: cesty, vrata a ploty v přírodní zahradě

Cesty, vrata a ploty musí být začleněny do zahrady, nutností u nich je použití přírodních materiálů. Jednoduchý plot může být spleten i z vrbových proutků (které vyraší na jaře a vytvoří zde živý plot, jak ukazuje obrázek OBI), i laťkové ploty z kaštanového dřeva jsou velmi pěkné a dlouho vydrží.
K obkladu cest a cestiček se ideálně hodí nevázané (vodopropustné) povrchy.

Tip:

Jako vhodný obklad cest a cestiček v zahradě můžete použít písek, drobné kamenivo nebo štěrk. Cestičky, po kterých se nechodí tak často, lze obložit i mulčovací kůrou nebo dřevěnými štěpkami.

Nádherné rostliny: Trvalky a filigránové traviny

3. Nádherné rostliny: Trvalky a filigránové traviny

Traviny a trvalky mohou kvést v obloukových záhonech, avšak i prorůstat jeden druh přes druhý. Pouze pokud se jeden z nich příliš rozšíří a začne utlačovat své sousedy, lze regulovaně zasáhnout. Tímto způsobem se vyvíjí napínavá dynamika a zahrada vypadá každým rokem trošičku jinak – překvapení včetně.
Ve hmyzím hotelu mohou divoké včely a jiné hmyzí druhy odchovat své larvy. Představují důležité opylovače a užitková zvířata, jež pomáhají k přirozenému odstraňování mnoha nevítaných škůdců.

Tip:

Stříhejte odumřelé stvoly a výhonky trvalek a travin nejdříve v březnu, protože slouží mnoha zvířátkům jako přezimovací obydlí.

Ani voda nesmí chybět

4. Ani voda nesmí chybět

Voda náleží k nejkrásnějším tvořivým prvkům v zahradě a právě v přírodních zahradách nesmí chybět. Nespočtu rostlin a zvěře nabízí životní prostor a jemné plácnutí vody o kámen či vřídlo zajistí uvolňující a klidovou atmosféru v zahradě.

Tip:

Pulce, larvy vodních vážek a jiná zvířata můžete nejlépe pozorovat z cestičky či můstku.

nahoru