Zahradní osvětlení

Zahradní osvětlení

Náš normální denní biorytmus vlastně odporuje možnostem odpočinku, které nabízí zahrada. Většina z nás pracuje přes den a má pouze večer nebo o víkendu čas na odpočinek v zahradě, užívání si přírody nebo na oslavy. Co je více nasnadě, než přírodě trochu pomoci a jednoduše si den o něco prodloužit? Nemusí se hned jednat o zářící a jasné umělé osvětlení, ale u příležitosti romantické zahradní slavnosti bychom přeci jen měli vidět, co máme na talíři. Použití světla v zahradě by se však mělo dobře promyslet, stejně jako mnoho ostatních tvůrčích prvků.

OBI Top tip: Elektřina v zahradě patří do rukou odborníkům! Permanentně položené kabely musí být umístěny v zemi v dostatečné hloubce, chráněny před výkopovými pracemi a poškozením, jakož i pro případy úrazů. Všechny elektrické přístroje používané v zahradě musí nést pečeť GS autorizované zkušebny (kontrolovaná bezpečnost) a musí být vybaveny spínačem FI (ochranným spínačem chybného proudu).

1. Bodovky 2. Svítilny
3. Svíčky a svíčky ve skle 4. Pochodně
5. Světlo na zahradní jezírko
Bodovky

1. Bodovky

Bodovky s halogenovými či LED svítidly uvedou zahradu na scénu večer a v noci. Osvětlení cestičky žárovkami či bodovkami, které podsvěcují strom zespodu, rozzáří ve tmě větve a listí fascinujícími barvami a tvary.

Přednosti v přehledu

 • zajistí bezpečnost
 • LED reflektory spotřebují jen velmi málo proudu
 • vytváří scénu pro rostliny, sochy i jednotlivé části zahrady

Tip:

LED svítidla existují i v teple bílé barvě světla, která nepůsobí tak silně a chladně jako normální studeně bílá.

Svítilny

2. Svítilny

Abyste se mohli pohybovat po zahradě bezpečně i v noci, doporučujeme Vám pořídit si osvětlení cestiček a sezení. Osvětlení můžete řídit přes senzory pohybu nebo spínací hodiny. Vhodné jsou rovněž solární lampy, svítí však po celou noc (a nebo minimálně po dobu výdrže zásoby energie) a také pouze tehdy, pokud se přes den stačily dostatečně energií nabít.

Přednosti v přehledu

 • zajistí bezpečnost
 • mnoho druhů modelů: od moderních až po nostalgické
 • lze je decentně integrovat do záhonů

Tip:

Bílé světlo láká hmyz. Vhodnější jsou žluté žárovky, jejichž světlo navíc dodá příjemnější atmosféru.

Svíčky a svíčky ve skle

3. Svíčky a svíčky ve skle

Svíčky samotné i svíčky ve skle vytvářejí útulnou, pokojnou a teplou atmosféru a fascinují svojí měnící se hrou stínů. Dávejte pozor, aby otevřené svíčky ve skle nebyly umístěny příliš natěsno pod listy a květy rostlin. Mohou se stoupajícím horkým vzduchem poškodit.

Přednosti v přehledu

 • zajistí příjemnou atmosféru
 • rychlá instalace

Tip:

Pro svíčky ve skle lze použít mnoho nádob, u nichž tím pozměníme jejich původní funkci: ideální jsou květináče, vázy, lucerny nebo velké sklenice.

Pochodně

4. Pochodně

Pochodně dodají každé zahradní slavnosti na přirozenosti a originalitě a otevřené ohně přinášejí vzpomínky z dětství na otevřené táborákové ohně. Stejně tak pěkné prostředí a atmosféru vykouzlíte s olejovými pochodněmi. Do nádob s knoty se naplní olej do lamp, který poté pomalu shoří velkým plamenem svíčky.

Přednosti v přehledu

 • příjemná atmosféra
 • přirozená, originální atmosféra

Tip:

Otevřený oheň v zahradě nesmíte nechat bez dozoru.

Světlo na zahradní jezírko

5. Světlo na zahradní jezírko

Kombinace světla a vody zaručí zcela specifickou atmosféru. Existují plovoucí koule plující na hladině jako měsíc v úplňku a bodovky, které vykouzlí fantastické kreace pod i nad vodní hladinou.

Přednosti v přehledu

 • světla vytváří romantickou atmosféru
 • dodají osobitosti
 • umožní pozorování života v jezírku i po západu slunce

Tip:

Na hladině zahradního jezírka a v něm smí být instalovány pouze k tomu schválené a určené reflektory, které jsou absolutně vodotěsné.

nahoru