Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Založení zahrádky pro děti

Založení zahrádky pro děti
Zahrádka je pro děti hřištěm, místem, kde s emohou schovat, místem pro objevování a mnohým dalším. Je to prostor pro zážitky i zkušenosti v jednom. Jak lépe by se dal poznat koloběh přírody, než na vlastním kousku zahrádky? Děti mohou vše přesně pozorovat a mnohému se naučit, od osetí, přes první výhonky, až po sklizeň a vegetační pauzu v zimě.
1 - Krok za krokem 2 - Nákupní seznam
3 - Seznam nářadí
Plánování

Krok 1 - Plánování

Dříve, než začnete, měli byste si nakreslit plán. Má to být malá kulatá zahrádka nebo raději čtvercová? Mimo to je třeba rozdělit zahradu na jednotlivé části, například záhon na fazole, cukety nebo bylinky (tedy užitková zahrádka) a záhon na květiny (okrasná zahrádka).

Vytyčení a zrytí

Krok 2 - Vytyčení a zrytí

Nejprve vyznačte pomocí šňůry místo, na kterém má zahrádka vzniknout. Zahradní šňůru si můžete zhotovit sami. K tomu účelu zatlučte podél záhonu dva kolíky a napněte mezi nimi šňůru. Nyní můžete podél šňůry vyznačit pomocí rýče okraj záhonu. U kulaté zahrady zatlučte kolík doprostřed a použijte druhý kolík jako kružidlo: Označte rýčem vždy místo, na kterém je zaražen vnější kolík. Po každém zarytí můžete rýč zarýt o kus doleva.

Tip:

Při případném přerývání trávníku by měl pomoci dospělý.

Zakládání záhonů

Krok 3 - Zakládání záhonů

Při zakládání záhonu nejprve rozdrolte zeminu, poté odstraňte plevel a nakonec zeminu uhrabte zahradními hráběmi. Pohybujte přitom jednoduše hráběmi směrem od těla. Nakonec by měla být zemina jemně rozdrolená. Je zahrádka dostatečně velká pro zahradní cestu? V tom případě určete, kudy povede, a nahrňte zeminu na levou i pravou stranu budoucí cesty. Zahradní pěšinu můžete jednoduše ušlapat. Kdo chce, může na pěšinu skládat nasbírané kameny. Postupně tak vznikne štěrková cestička.

Setí ...

Krok 4 - Setí ...

Nyní můžete začít sít a sázet. Vhodné jsou rostliny, které rychle rostou nebo prostě dobře chutnají. Tak například fazolové lusky, hrášek (pozor, pro fazolové lusky a hrášek budete muset postavit konstrukci, na které se budou moci zachytávat úpony, až trochu povyrostou) a cukety. Kdo bude chtít, může zasadit několik brambor. U těch bude sklizeň na podzim obzvláště napínavá. Protože uvidíte až při vykopání, kolik narostlo velkých a malých brambor. Při setí a sázení byste měli také dbát na dostatečně velké vzdálenosti, aby měly květiny a zelenina dostatek místa pro růst!

Tip:

Fazole a hrášek vyklíčí rychleji, pokud je před vysetím položíte přes noc na mokrou kuchyňskou utěrku.

a sázení

Krok 5 - ...a sázení

Ten, kdo nemá pouze semena, ale také sazenice (např. malé sazenice salátu nebo rajčat, kopretin nebo hledíků) si najde místo, na kterém je chce zasadit a udělá na zde jamku. Poté může vyjmout sazenici z květináče. Pokud má sazenice v květináči kořeny až ke dnu, kořenový bal trochu nakypřete a odstraňte několik kořenů na konci balu. Nyní můžete sazenici zasadit a trochu zalít.

Tip:

Kdo chce, může si založit speciální zahrádku s bylinkami na pizzu - s bazalkou, oregánem, rozmarýnem a petrželí a česnekem (který také zahání upíry!).

Ohraničení a vyzdobení zahrádky

Krok 6 - Ohraničení a vyzdobení zahrádky

Kdo chce, může si zahrádku ohraničit malými zimostrázy. Pomalu tak vyroste malý živý plot, který může ostříhat dokonce za několik let. Nezapomeňte přitom na vchod na zahrádku! Upozornění: Zimostráz patří stejně jako ptačí zob, tis nebo bobkovišeň mezi jedovaté rostliny, které se nesmějí jíst! Případně můžete zahrádku oplotit pomocí kolíků a šňůry. Ten, kdo bude mít na své zahradě ještě místo, může na ni umístit také ptačí napajedlo (například velký keramický podšálek nebo misku z keramiky nebo jílu, kterou si sám vyrobí) a pozorovat, jak se ptáci v napajedle pravidelně koupou. Nezapomeňte doplňovat vodu!

Práce na zahradě

Krok 7 - Práce na zahradě

Po této vykonané práci není zdaleka vše hotové. Sice budete nyní nejprve čekat, ale budete přirozeně muset na zahrádku pravidelně dohlížet. Na jaře je půda vlhká, takže ji ještě nebudete muset zalévat. Jinak je tomu v létě. Kromě toho budete muset pravidelně odstraňovat plevel, který by jinak Vaše rostliny omezoval v růstu. A pak nastane okamžik sklizně...

Nákupní seznam

 • květinové a zeleninové rostliny
 • sazenice květin a sazenice zeleniny
 • nebo sazenice zimostrázu
 • příp. zahradní zemina
 • kolíky nebo bambusové tyče
 • a barevná stuha

Seznam nářadí

 • velká lopata nebo rýč
 • dětská lopatka
 • hrábě
 • zahradnická šňůra
 • kropicí konev
nahoru