Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Trvalky v zahradě

Trvalky v zahradě

Co jsou trvalky? Trvalky jsou víceleté, vytrvalé rostliny, které − na rozdíl od stromů a keřů − nevytváří žádné dřevnaté výhonky. Na jaře patří k prvním kvetoucím rostlinám v zahradě, již v únoru se objevují talovíny, sněženky a krokusy. V létě se k nim přidávají překrásné trvalky. Na podzim prožívají svůj vrchol filigránové traviny a astry a v zimě jsou atraktivní tobolky. Některé z trvalek mají v zimě zelené listy, u většiny však na podzim odumírají a stahují se v chladném zimním období zpět do země. Na jaře opět vyraší z oddenku s čerstvými výhonky.
Máte-li ve Vaší zahradě trvalky, budete se tam cítit po celý rok jako v ráji květin a květů.

1. Trvalky přinášejí do zahrady život 2. Trvalky jsou vytrvalé
3. Jaká trvalka je kam vhodná? 4. Milovníci slunce
5. Polostín 6. Stín
7. Trvalky u zahradního jezírka 8. Péče o trvalky
Trvalky přinášejí do zahrady život

1. Trvalky přinášejí do zahrady život

Trvalky okouzlují svojí rozmanitostí a živostí. Během roku se enormě mění: na jaře jemně vyhnané výhonky, v létě již výhonky pořádné a taktéž bujné květy, na podzim atraktivní tobolky a v zimě jinovatka a sníh na suchých stoncích. Díky tomu vznikají na zahradě stále nové, půvabné obrazy. Pomocí trvalek si můžete vytvořit životní prostory, působící romanticky, plné síly, ztraceně, povzbudivě či decentně. A trvalky jsou tak mnohostranné, že pro každou zahradu, každou zálibu a každé místo existují ty správné.

Trvalky jsou vytrvalé

2. Trvalky jsou vytrvalé

Pro optimální vývoj trvalek a Vaše dlouhé potěšení z nich se vyplatí znát pár zásad a těch dbát.

  • Umístění určuje trvalka, ne naopak. Trvalky určené do stínu jako kapradiny se na žhnoucím slunci spálí. A trvalky, které mají rády slunce, jako denivky, ve stínu živoří a hynou. Rostlina se cítí, roste a kvete dobře pouze na takovém místě, na které patří.
  • Pro každou půdu (suchou, vlhčí či vlhkou) existuje velký výběr vhodných trvalek.
  • A úplně bez žádného ošetřování to také nejde. Čím optimálnější je umístění, tím méně péče rostlina vyžaduje.

Kam je vhodné umístit trvalky?

3. Jaká trvalka je kam vhodná?

Kde se nachází slunce na obloze? A jak dlouho? Dostává místo slunce po dobu delší než 6 hodin za den, a to i v čase oběda? Pak je ideální pro trvalky milující slunce. Od 3 do 5 hodin mluvíme o polostínu a pokud svit slunce na zem trvá méně než 3 hodiny denně, pak o stinném místě. Rostinám se optimálně daří pouze na vhodném stanovišti, tam rostou správně a Vy se můžete těšit z plných květů.

Milovníci slunce

4. Milovníci slunce

Zde se jedná o trvalky, které potřebují mnoho světla, čili místo v záhonku na plném slunci. Jen tak rostou a květou optimálně. Mají však zcela jiné, odlišné požadavky na umístění. Tak například suchou, písčitou nebo kamenitou půdu. Aby lépe přestály období sucha, mají některé trvalky milující slunce, jako rozchodník, tlusté listy, v nichž uchovávají vodu. Ostatní rozpoznáme podle stříbřitých, tvrdých či chlupatých listů.
A pak existují i takové trvalky, jejichž hlavička chce slunce, avšak rády by vlhké nožičky. K těmto patří například třapatka.

Polostín

5. Polostín

Na místech, kam slunce svítí na okraji živých plotů a keřů na zem, tam se daří mnoha trvalkám. Je-li oblast směřována na jih, je půda sušší a stanoviště teplejší. Na severní straně zase vlhčí a chladnější. Dbejte na to při výběru rostlin.
U záhonků před zídkami neexistuje boj o vodu a živiny se stromy, zde se cítí dobře i velké množství trvalek, které mají rády vlhko.

Stín

6. Stín

Trvalky milující stín nepotřebují žádné slunce. Jsou proto ideálními kandidáty pro růst ve stínu domů, ve vnitřních dvorech či pod stromy – za předpokladu, že je půda dostatečně vlhká. Avšak přeživší umělce najdeme i pro problematická místa, jakými je suchý stín pod živými ploty z tisů či tújí: brčál, zázvor český (áron) a hvězdice velkolistá.

Trvalky u zahradního jezírka

7. Trvalky u zahradního jezírka

V jezírku a okolo něj jsou doma bažinaté trvalky a vodní rostliny. Přechod od okraje jezírka do bažinaté zóny je plynulý a nelze jej jednoznačně ohraničit. Pro bažinatou zónu existuje blatouch bahenní, kosatec bahenní a šmel. Sítiny, ostřice a orobince jsou traviny, které se zde budou cítit moc dobře. V hluboké vodě se daří volně plovoucím vodním rostlinám jako stolístku či růžkatci a leknínům kořenícím v základě jezírka, jejichž listy a květy jsou vysílány na vodní hladinu.

Péče o trvalky

8. Péče o trvalky

Zcela s vypuštěním péče to bohužel nejde a doporučujeme chránit vysoké nádherné trvalky pomocí tyček nebo kroužku před převrhnutím. Při delším suchu v létě je vhodné zalévat. Jinak se péče o záhonek trvalek týká vytrhávání nebo zastříhávání odkvetlých květů a příležitostného vypletí záhonků. Na podzim můžete stonek klidně nechat tam, kde je, i v zimě je atraktivní a je nutné jej zastřihnout teprve v únoru, krátce předtím, než začne nová zahradní sezóna.

nahoru