Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Založení záhonku trvalek

Založení záhonku trvalek

Záhonek trvalek přináší do zahrady krásné barvy od jara až do prvních mrazíků. Když už jej jednou založíte, potřebuje daleko méně péče než například záhonek s letničkami, který se musí zakládat každý rok znovu. Trvalky jsou všeumělé a pro každé místo v zahradě je k dispozici nepřeberné množství druhů nenáročných na ošetřování. Aby Vám trvalky rychle vyrostly do krásy, je potřeba trochu připravit půdu a jde se na to. Nejlepší dobou k vysetí je jaro na přelomu března a dubna a podzim na přelomu září a října. Pak rostliny rostou nejlépe.

1 - Krok za krokem 2 - Nákupní seznam
3 - Seznam nářadí
Jde se na to – příprava záhonků

Krok 1 - Jde se na to – příprava záhonků

Před vysazením musíme vše vyčistit a uklidit. Záhonek zkypřete na hloubku rýče, hroudy hlíny rozmělněte a pomocí hrabí pěkně uhrabejte.

Praktická rada: Semínka plevele z vrchní vrstvy půdy se dostanou dospod a již nevyklíčí.

Důležité: Kořínky plevele je třeba z volné půdy vybrat, ušetří Vám to pozdější plení.

Vyznačení okrajů záhonků

Krok 2 - Vyznačení okrajů záhonků

Pomocí písku označte okraje záhonků či linky, podél kterých byste chtěli rostliny vysázet. Zde jsou například vyznačeny lemy záhonků tak, jak budou poté probíhat v zahradě venkovského stylu.

Praktická rada: Písek poté může zůstat jednoduše v půdě.

Důležité: Pokud ještě nejste rozhodnuti, kudy budou okraje záhonků probíhat, použijte místo písku zahradní hadici. Pak budete moci promýšlet ještě spousty variant.

Pokračujeme – Zkvalitnění půdy

Krok 3 - Pokračujeme – Zkvalitnění půdy

Aby Vám trvalky rychle vyrostly, měli byste půdu obohatit humusem. Nejsnadněji pomocí kompostu, který současně dodá rostlinám i živiny.

Praktická rada: Zelený kompost z vlastní zahrady či výhodně z Vašeho OBI marketu − ten už ani nemusíte prosívat. Na jeden čtvereční metr plochy záhonku postačí 20 až 30 litrů.

Důležité: Rašelinu ke zkvalitnění půdy nepoužívejte, protože rychle zetleje a nezvyšuje trvale obsah humusu.

Zapracování kompostu

Krok 4 - Zapracování kompostu

Kompost rozdělte na povrch záhonku pomocí hrabí. Rovnoměrné uhrabávání sem a tam Vám pomůže k perfektnímu zapracování kompostu.

Praktická rada: Při této práci pěkně zmizí hrubší hrudky zeminy.

Důležité: Zakládáte-li štěrkovou zahradu, použijte místo kompostu písek. Půda se tím odlehčí a bude propustnější. Rostliny, které vydrží dlouhá sucha jako kosatec, levandule a juka to milují. Zde můžete přidat. 10 až 20 cm písku vytvářející vrchní vrstvu představuje dobrou normu.

Nachystání rostlin

Krok 5 - Nachystání rostlin

Vše vypukne na jaře na přelomu března a dubna, tehdy je nejlepší čas pro výsadbu většiny trvalek. Růst je zahájen a rostliny bez problémů rostou dál na svém novém místě v záhonku. Květináče na záhonku rozmístěte v odstupu 30 až 50 cm. Střídejte květiny a traviny, trpělivě rozmisťujte, až do vytvoření celkového konečného obrazu.

Důležité: Vždy několik kroků poodstupte zpět a pozorujte záhonek trošku z dálky. I když ještě nic nekvete, dokážete si s trochou fantazie představit, jak se která rostlina vyvíjí, jak asi bude velká a kolik místa bude potřebovat.

Zasazení

Krok 6 - Zasazení

Zalijete-li rostliny těsně před vysazením,  budou se kořenové baly snáze vyjímat z květináčů. Pokud bal v květináči sedí pevně a nelze jej vyjmout, květináč jednoduše rozstřihněte pomocí nůžek na květiny. Otvor na zasazení rostliny vyhlubte vždy pomocí rýče nebo lopaty. Musí být tak hluboký, jak velký je květináč.

Tip:

Pokud kořeny prorostly květináčem nahusto do kruhu, odřízněte je pomocí nože nebo je odškrábejte pomocí zahradních hrabiček. Rychleji zarostou do okolní půdy.

Důležité: Po vysazení celý záhonek důkladně zalijte, nejlépe pomocí zavlažovače trávníku či zavlažovacího přístroje tak, aby se půda napila do hloubky asi 20 cm.

Zalití

Krok 7 - Zalití

Pro rychlý růst trvalek je nutné je po vysazení důkladně zalít. Nejlépe pomocí zavlažovače trávníku nebo hadice, kdy použijete měkký proud sprchy.

Následná péče

Krok 8 - Následná péče

V prvních týdnech po vysazení dávejte pozor na plevel. Dokud nejsou trvalky ještě tak velké, aby pokryly půdu, klíčí ptačinec žabinec, lipnice, pampelišky a spol. do mezer mezi rostlinami.

Důležité: Plevel vykopejte nebo vytrhejte, dokud je ještě malý a křehký. Kořínky trvalek tak při pletí neporušíte.

Nákupní seznam

  • Písek nebo zahradní hadice pro vyznačení obrysů
  • Hrábě k uhrabávání
  • Kolečko k přepravě

Seznam nářadí

  • Rýč nebo vidle ke zkypření
  • Hrábě k uhrabávání
  • Kolečko k přepravě
  • Ruční lopatka k vysazování rostlin
  • Zahradní nůžky
  • Nůž
nahoru