Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Výzdoba formou kbelíkových rostlin

Design formou kbelíkových rostlin
Kbelíkové rostliny jsou mobilní a lze je uvést na scénu všude tam, kde je právě potřebujeme. Díky pěstování rostlin v nádobách či kbelících můžete v zahradě pečovat i o takové rostliny, které by jinak nepřestály naši zimu. V létě zajistí na terase a na balkonech dovolenkovou náladu, v chladných ročních obdobích je přemístíme na zimní stanoviště.

Ve květináčích a nádobách se cítí dobře nejen středomořské klasické rostliny jako oleandry, olivovníky, palmy a citrusovníky, ale lze v nich pěstovat i množství jiných keřů, stromků menšího vzrůstu, trvalek, růží, bylinek a letniček.
1. Kbelíkové rostliny jsou ideální do komplikovaných rohů 2. Kbelíkové rostliny vytvářejí privátní atmosféru
3. Kbelíkové rostliny kladou důraz 4. Nezáleží pouze na rostlinách, důležité jsou i nádoby
Kbelíkové rostliny jsou ideální do komplikovaných rohů

1. Kbelíkové rostliny jsou ideální do komplikovaných rohů

V každé zahradě jsou místa, která lze jen těžko osázet. Těsně u domu omezují prorůstání kořenů základy a drenáže. V hustých stínech střech zůstává půda většinou suchá. Formou kbelíkových rostlin můžete oživit i tyto části zahrad barvami a naplnit je životem. To, zda zvolíte zimovzdorné keře jako zimostráz nebo budete každý rok obměňovat atmosféru novými barvami letniček a balkonových květin, zůstává výhradně na Vás a Vaší fantazii.

Tip:
Kbelíkové rostliny ponechané přes zimu venku jsou citlivější na mráz než do země vysazené rostliny, protože jejich kořenový bal v nádobě rychleji promrzne. To však nepředstavuje žádný problém, protože nádoby můžete postavit k chráněné domovní zdi a ovinout je rounem nebo jutovým pytlem.
Kbelíkové rostliny vytvářejí privátní atmosféru

2. Kbelíkové rostliny vytvářejí privátní atmosféru

Rostliny v květináčích, kbelících či nádobách jsou znamenitě vhodné k oddělování jednotlivých část zahrad a vytvoření privátní sféry. Přitom nejde vlastně o nějaké úplné izolování, spíš o pocitové oddělení. Tak jako zde na obrázku, kde řada trvalek ve vysokých nádobách odděluje místo k posezení od trávníku.

Tip:
Mnohé rostliny jsou atraktivní pouze po dobu několika týdnů, například pouze v době květu. V nádobách můžete umístit rostliny během jejich doby květu přesně tam, kde si jich nejlépe užijete. Během ostatních měsíců v roce je můžete postavit do nenápadného rohu v zahradě či na terase.
Kbelíkové rostliny kladou důraz

3. Kbelíkové rostliny kladou důraz

Mnohé kbelíkové rostliny lze stříhat do tvarů. Zimostráz a vavřín, portugalskou bobkotřešeň nebo ptačí zob lze zastřihnout do tvaru koule, kužele či pyramidovitě. Některé z nich, jako například štíhlé kmeny bobkotřešní, mají téměř umělecky zatočené kmeny. A jiné, jako borovice a japonské cesmíny, zase ve formě velkých bonsají šíří po zahradě atmosféru Asie. Kbelíkové rostliny lze umístit také tak, aby vznikl dojem, že rostou přímo ze záhonu. Díky tomu lze zahradu obohatit o exotické rostliny, které by jinak vysazené přímo do půdy přežily jen jednu sezónu.

Tip:
Ještě přirozeněji působí kbelíkové rostliny integrované přímo do záhonu tehdy, pokud necháme nádoby zapustit do půdy. Nejlépe to jde tak, že do díry v půdě instalujeme jen o něco větší, prázdnou nádobu (bez hlíny, abychom zde neměli stojatou vodu) a poté tam umístíme kbelíkovou rostlinu. Tehdy zemina nesklouzne z okraje do otvoru. Na pozdim lze kbelíkové rostliny z otvoru jednoduše vyjmout a na jaře opět umístit do záhonu.
Nezáleží pouze na rostlinách, důležité jsou i nádoby

4. Nezáleží pouze na rostlinách, důležité jsou i nádoby

Hlína a terakota jsou klasickými materiály pro nádoby na pěstování rostlin. Existuje však ještě velké množství jiných vhodných materiálů, jako plast, kov, umělý kámen či dřevo. Jednoduché plastové nádoby mají tu nevýhodu, že časem zkřehnou a lámou se. Existují však i vysoce kvalitní plastové nádoby, které vypadají téměř jako hliněné či kamenné. Od originálu je opticky téměř nerozeznáte a jsou mnohem lehčí a snazší na přepravu. Kovové nádoby ze železa snadno korodují, což zanechává stopy i na zemi, které se poté jen těžko odstraňují. Zabránit tomu lze použitím podložky nebo misky.

Tip:
Nádoby z porézního přírodního kamene jako pískovce by měly stát v zimě mimo vliv mrazu, protože pokud zemina v nich zmrzne, roztáhne se voda do substrátu a mohou praskat. Nádoby ze žuly nebo porfyru jsou odolné, protože tyto druhy kamene či hornin vlhkost nepojímají.
nahoru