Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Sázení a přesazování rostlin v květináčích

Sázení a přesazování rostlin v květináčích

Rostliny v květináčích, nádobách, kbelících, mísách a bedýnkách oživují balkony či terasy. Díky vytrvalým trvalkám, jako jsou různé druhy netřesků si můžete osadit mísy a a různá korýtka či žlaby tak, že budou atraktivní po celý rok, dokonce i v zimě.

1 - Krok za krokem 2 - Nákupní seznam
3 - Seznam nářadí
Jdeme na to: Drenážní vrstva

Krok 1 - Jdeme na to: Drenážní vrstva

První krok představuje naplnění nádoby drenážní vrstvou z hliněných střepů nebo keramzitu. Vrstva by měla být vysoká minimálně pět centimetrů.

Praktická rada: Věčně zelené trvalky jsou atraktivní po celý rok. Rostliny, které umělecky zvládají sucho, jako netřesky a rozchodníky přestojí v létě týdny dlouhá období sucha bez zalévání.

Důležité: Drenážní vrstva zabraňuje tvoření stojaté vody. Kvůli ní by uhnily kořeny.

Naplnění zeminou

Krok 2 - Naplnění zeminou

Na drenážní vrstvu přijde vrstva zeminy pro kbelíkové rostliny. U rostlin, které dávají přednost propustným půdám, můžete smíchat zeminu s drenážním materiálem. Zeminu naplňte do mísy do takové výšky, aby zbylo ještě místo na kořenové baly rostlin.

Praktická rada: Použijete-li při sázení rukavice, nevyschne Vám pokožka rukou.

Důležité: Zakupte kvalitní zeminu pro kbelíkové rostliny s vysokým podílem hlíny a minerálů (vydrží déle) a přesazovat budete muset vždy až za pár let.

Zasazení rostlin

Krok 3 - Zasazení rostlin

Rostliny opatrně vyjměte z jejich původních květináčků a položte je na zeminu. Kořínky, které zarostly do kruhu ve starém květináči do vnitřní stěny, rozvolněte pomocí prstů, rostlina v nové zemině rychleji vyroste. Položíte-li kořenové baly jen tak do nové nádoby, porostou kořínky dále v kruhu a budou potřebovat delší dobu na zakořenění v nové zemině.

Důležité: Do jedné nádoby vysaďte společně pouze rostliny se stejnými či podobnými nároky. Jinak bude jeden či druhý druh - nebo oba - chřadnout.

Pokračujeme – Vyplnění otvorů

Krok 4 - Pokračujeme – Vyplnění otvorů

Do velkých otvorů v zemině vložte menší odnože či dílčí části, které při sázení odpadly. Poté vyplňte oblasti mezi kořenovými baly zeminou a rostliny upěchujte.

Důležité: Nesázejte rostliny příliš natěsno, budou potřebovat místo k dalšímu růstu.

Zalití

Krok 5 - Zalití

Nakonec rostliny zalijte měkkým sprchovým proudem odstátou vodou důkladně až na prosak, až bude voda dole odtékat z otvorů ve dně nádoby na odvádění vody. Zalití je důležité, aby se zemina v kořenových balech a kořínky dobře propojily s novou zeminou a rostliny mohly hned pokračovat v růstu.

Důležité: Po zalití nechejte nádobu po několik dní stát v polostínu či stínu, aby rostliny lépe zvládly „šok z přesazení“. Poté můžete nádobu instalovat na slunce.

Nákupní seznam

  • Keramzit nebo hliněné střepy jako drenážní materiál
  • Kbelík na pěstování rostlin nebo nádoba s otvory ve dně na odvod vody
  • Zemina pro kbelíkové rostliny
  • Rostliny

Seznam nářadí

  • Zahradní konev se sprškou
  • Rukavice
  • Ruční lopatka k vysazování rostlin
nahoru