Sortiment
Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
PO - PÁ 7:30-20:00 SO - NE 8:00-20:00
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Sázení a přesazování rostlin v květináčích

Sázení a přesazování rostlin v květináčích

Rostliny v květináčích, nádobách, kbelících, mísách a bedýnkách oživují balkony či terasy. Díky vytrvalým trvalkám, jako jsou různé druhy netřesků si můžete osadit mísy a a různá korýtka či žlaby tak, že budou atraktivní po celý rok, dokonce i v zimě.

1 - Krok za krokem 2 - Nákupní seznam
3 - Seznam nářadí
Jdeme na to: Drenážní vrstva

Krok 1 - Jdeme na to: Drenážní vrstva

První krok představuje naplnění nádoby drenážní vrstvou z hliněných střepů nebo keramzitu. Vrstva by měla být vysoká minimálně pět centimetrů.

Praktická rada: Věčně zelené trvalky jsou atraktivní po celý rok. Rostliny, které umělecky zvládají sucho, jako netřesky a rozchodníky přestojí v létě týdny dlouhá období sucha bez zalévání.

Důležité: Drenážní vrstva zabraňuje tvoření stojaté vody. Kvůli ní by uhnily kořeny.

Naplnění zeminou

Krok 2 - Naplnění zeminou

Na drenážní vrstvu přijde vrstva zeminy pro kbelíkové rostliny. U rostlin, které dávají přednost propustným půdám, můžete smíchat zeminu s drenážním materiálem. Zeminu naplňte do mísy do takové výšky, aby zbylo ještě místo na kořenové baly rostlin.

Praktická rada: Použijete-li při sázení rukavice, nevyschne Vám pokožka rukou.

Důležité: Zakupte kvalitní zeminu pro kbelíkové rostliny s vysokým podílem hlíny a minerálů (vydrží déle) a přesazovat budete muset vždy až za pár let.

Zasazení rostlin

Krok 3 - Zasazení rostlin

Rostliny opatrně vyjměte z jejich původních květináčků a položte je na zeminu. Kořínky, které zarostly do kruhu ve starém květináči do vnitřní stěny, rozvolněte pomocí prstů, rostlina v nové zemině rychleji vyroste. Položíte-li kořenové baly jen tak do nové nádoby, porostou kořínky dále v kruhu a budou potřebovat delší dobu na zakořenění v nové zemině.

Důležité: Do jedné nádoby vysaďte společně pouze rostliny se stejnými či podobnými nároky. Jinak bude jeden či druhý druh - nebo oba - chřadnout.

Pokračujeme – Vyplnění otvorů

Krok 4 - Pokračujeme – Vyplnění otvorů

Do velkých otvorů v zemině vložte menší odnože či dílčí části, které při sázení odpadly. Poté vyplňte oblasti mezi kořenovými baly zeminou a rostliny upěchujte.

Důležité: Nesázejte rostliny příliš natěsno, budou potřebovat místo k dalšímu růstu.

Zalití

Krok 5 - Zalití

Nakonec rostliny zalijte měkkým sprchovým proudem odstátou vodou důkladně až na prosak, až bude voda dole odtékat z otvorů ve dně nádoby na odvádění vody. Zalití je důležité, aby se zemina v kořenových balech a kořínky dobře propojily s novou zeminou a rostliny mohly hned pokračovat v růstu.

Důležité: Po zalití nechejte nádobu po několik dní stát v polostínu či stínu, aby rostliny lépe zvládly „šok z přesazení“. Poté můžete nádobu instalovat na slunce.

Nákupní seznam

  • Keramzit nebo hliněné střepy jako drenážní materiál
  • Kbelík na pěstování rostlin nebo nádoba s otvory ve dně na odvod vody
  • Zemina pro kbelíkové rostliny
  • Rostliny

Seznam nářadí

  • Zahradní konev se sprškou
  • Rukavice
  • Ruční lopatka k vysazování rostlin
nahoru