Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Správné zalévání

Správné zalévání

Rostliny sestávají z větší části z vody, některé druhy zeleniny, jako rajčata a salát dokonce až z 90 procent. Bez vody si nevystačí žádná rostlina. V přírodě jsou rostliny odkázány na déšť, v zahradě jim v případě sucha můžetem pomoci zaléváním. A někdy dokonce zalévat musíme, protože mnoho zahradních rostlin potřebuje k tomu, aby se jim dařilo dobře, rovnoměrné zásobení vodou.
I živiny a hnojivo rostliny přijímají pouze tehdy, pokud se tyto látky uvolní ve vodě.

Při zalévání záleží na množství: Příliš mnoho vody je stejně tak škodlivé, jako její nedostatek. I kvalita, teplota vody a okamžik zalévání hrají významnou roli.

1. Správné zalévání 2. Způsoby zavlažování
3. Zahradní hadice 4. Zavlažovací systémy
5. Dešťová voda 6. Vodovodní voda
7. Triky pro úsporu vody
Správné zalévání

1. Správné zalévání

Zalévejte pokud možno odspodu, přímo na kořeny. Voda se díky tomu dostane přesně tam, kam je třeba. Vlhké listy jsou náchylnější na plísně. Kromě toho se voda při nadměrném zalévání kropítkem příliš odpařuje, takže ji rostliny ani nestihnou pojmout.

Praktická zkušenost: Voda se dostane tam, kam je třeba.

Důležité: Při zalévání bez kropítka zalévejte pomalu, aby se zemina okolo kořenů nevyplavila. Pokud to nelze jinak, než zalévat shora, měli byste tak činit ráno a dopoledne, aby rostliny do večera opět stačily oschnout.

Způsoby zavlažování

2. Způsoby zavlažování

Plastové konve jsou výhodné a lehké. V menších zahradách či na terasách zcela postačí. Kropítko zajistí měkký deštík, který nevymele zeminu. Stabilnější, s delší životností jsou konve kovové, avšak jsou těžší.

Praktická zkušenost: Konve jsou lehké Naplňte konve po zalévání hned znovu vodou, aby se v nich stihla ohřát.

Důležité: Zůstanou-li stát konve příliš dlouho na prudkém slunci, mohou praskat.

Zahradní hadice

3. Zahradní hadice

Přenášení vody v konvích se u zahrad od velikosti cca 250 metrů čtverečních stane rychle velmi obtížným. V takovém případě je praktickou věcí hadice. Delší než 30 metrů však hadice být nemusí, protože pak je také pěkně těžká a nešikovně použitelná k tažení.
K uložení hadic slouží vozíčky a držáky na hadice ve stojací formě nebo k našroubování na stěnu. Díky tomu je možné hadici vždy uklidit z cesty a nikdo o ni nemůže zakopnout.

Praktická zkušenost: Zahradní hadice se snadno uloží na vozíčku či držáku na hadice. Pomocí rychlospojky lze na hadici napojit různé kropicí a stříkací nástavce, nebo také zavlažovač trávníku.

Důležité: Plasty mohou praskat, pokud hadice leží příliš dlouho na prudkém slunci. Od konce října by se měly hadice vyprázdnit a uskladnit tam, kde není mráz. Zůstane-li hadice přes zimu venku, může prasknout zamrznutím.

Zavlažovací systémy

4. Zavlažovací systémy

Existují různé systémy umožňující automatické zavlažování pomocí spínacích hodin a/nebo zavlažovací počítačové jednotky. S takovými systémy lze zaručit během krátké nepřítomnosti zásobení vodou např. u zeleniny. Systémy se instalují jednoduše mezi vodní kohoutek a hadici. Voda se poté dostane přes odkapávací trysky přímo k rostlinám do záhonku nebo do květináče.
Náklady na zavlažování můžete zredukovat i formou odkapávacích hadic, které se uloží do záhonu permanentně nebo na sezónu. Přehled o nejlepších systémech najdete zde.

Praktická zkušenost: Ideální pro překlenutí krátké nepřítomnosti.

Důležité: Důležitá je pravidelná kontrola, zavlažovací počítačová jednotka nemůže nahradit samotnou pravidelnou péči o rostliny a jejich kontrolu.

Dešťová voda

5. Dešťová voda

Dešťová voda je tou nejlepší vodou k zalévání. Je zdarma a neobsahuje vápník. Lze ji sbírat do plastových nebo dřevěných sudů na dešťovou vodu. Potřebujete-li větší množství vody, např. protože máte velkou zeleninovou zahradu, měli byste pouvažovat o zřízení podzemního zásobníku vody.
Dešťovou vodu lze zachycovat ze střechy domu, ze střechy skleníku či garáže. Bydlíte-li v průmyslové oblasti, může být dešťová voda zatížena škodlivými látkami. Jinak ji můžete používat bezstarostně.

Praktická zkušenost: zdarma, neobsahuje vápník.

Důležité: Po delším suchu nejdříve ostříkejte ze střechy prach, teprve poté zachycujte vodu. Proti komárům pomáhá biologický preparát (k dostání ve Vašem OBI Zahradním ráji).

Vodovodní voda

6. Vodovodní voda

Ve velké zahradě se vyplatí instalace podzemních vodních trubek s kohouty na důležitých místech. Nemusíte poté s sebou neustále tahat dlouhé hadice a těžké konve.

Praktická zkušenost: Žádné dlouhé přenášení hadice.

Důležité: Vodovodní voda je velmi studená, což může vést v létě při zalévání k teplotnímu šoku. Pak je lepší nechat vodu ohřát v sudu. V zimě musíte trubky včas vyprázdnit, jinak zamrznou.

Triky pro úsporu vody

7. Triky pro úsporu vody

Snadné způsoby, jak uspořit vodu při zalévání:

  1. Sbírat dešťovou vodu.
  2. Vrstva mulčovací kůry snižuje vypařování a zabraňuje příliš rychlému vysoušení půdy sluncem.
  3. Půdu v zeleninových záhoncích pokopejte po zalití nebo po dešti. Pokud je půda zabahněná, vytvoří se v ní malé kanálky (kapiláry), ze kterých se může voda odpařit směrem odspodu nahoru. Pokopáním narušíte tyto kapiláry a vlhkost zůstane v půdě.
  4. Budete-li zalévat ve větších intervalech (např. jednou týdně), pak ale až na prosáknutí. Voda by se měla dostat do půdy minimálně na 15 cm. Zaléváte-li často a málo, zůstanou kořeny ve vrchných vrstvách půdy a rostliny jsou poté v období sucha málo odolné.
  5. Pěstování v souladu s místem výsadby: Existuje mnoho rostlin, které si se suchem poradí a nemusí se téměř vůbec zalévat.

nahoru