Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Správné hnojení

správné_hnojení_dmood

Rostliny potřebují k růstu živiny. K těm nejdůležitějším patří dusík, fosfor, draslík a hořčík. Označujeme je za hlavní živiny. K tomu patří ještě mnoho dalších živin, které potřebují rostliny v menší míře, jako bor, mangan, železo, zinek a pod. Tyto živiny označujeme jako stopové prvky, protože, jak již napovídá název, jsou potřeba pouze tak, aby v rostlinách zanechaly stopy. Na baleních s hnojicími přípravky jsou uváděny živiny vždy pod jejich příslušnými chemickými symboly:

  • N = dusík
  • P = fosfor
  • K = draslík
  • Ca = vápník
  • Mg = hořčík

Důležité: Nehnojte nikdy „jen tak" nebo nazdařbůh, nýbrž vždy cíleně. Pro každou skupinu rostlin existuje speciální hnojivo.

1 - Krok za krokem
Rozpoznání nedostatku živin

Krok 1 - Rozpoznání nedostatku živin

Nedostatek živin se projevuje různými příznaky. Růst rostlin není dostatečný, listy ukazují zbarvení. Vždy dle nedostatku živin existují různé symptomy jako zesvětlení listů, hnědé nebo černé fleky či uschlé okraje listů.

Praktická zkušenost: Váš poradce OBI na ochranu rostlin Vám může na základě donesených vzorků listů či částí rostlin poradit, v čem tkví nedostatky u Vašich rostlin a jaká hnojiva by jim mohla pomoci.

Důležité: Barevné změny na listech mohou být způsobeny i horkem, nedostatkem či přebytkem vody, přílišným množstvím světla, resp. nedostatkem světla. Škody mohou napáchat i prostředky na ochranu rostlin, které se projevují zbarvením listů.

Zkouška půdy pro zjištění potřeby hnojení

Krok 2 - Zkouška půdy pro zjištění potřeby hnojení

Živiny se uchovávají v půdě a pomalu se v ní díky mikroogranizmům uvolňují. Díky tomu je mohou rostliny přijímat spolu s vlhkostí v půdě. Vzorek půdy Vám podá informaci o tom, kolik živin obsahuje půda ve Vaší zahradě a zda je potřeba přihnojovat. Většina zahradních půd je dostatečně zásobena např. fosforem a potřebuje spíše přídavek dusíku.

Důležité: Odeberte vzorky půdy z různých míst v záhoně a pořádně je promíchejte. Jedině tak obdržíte reprezentativní výsledek.

správné_hnojení_volba_správného_hnojiva

Krok 3 - Volba správného hnojiva

Rozlišujeme mezi minerálními (chemická, umělá) a organickými (přírodní) hnojivy.
Minerální hnojiva jsou rozpustná ve vodě a rostliny je ihned pojmou, protože v sobě mají minerální sůl. Výhoda: Rychlý přísun živin. Nevýhoda: Zbytek hnojiva, které rostlina ihned nepojme, se lehce vyplaví do hlubších vrstev půdy, kam již kořeny nedosáhnou.
Organická hnojiva jako rohová štěpka a pelety vytvořené z chlévské mrvy odevzdávají živiny do půdy a kořenům rostlin pomalu. Výhoda: Nízké nebezpečí přehnojení. Nevýhoda: Účinek se dostaví teprve za pár dní nebo za týden.

Praktická zkušenost: Organická hnojiva půdu nezatěžují a živiny se uvolňují pomalu po dlouhou dobu.

Důležité: „Více je lépe“ při hnojení neplatí. Přílišné dávky hnojiva vedou k poškození rostlin.

Plošné rozesetí hnojiva

Krok 4 - Plošné rozesetí hnojiva

Hnojivo ve formě zrnek či peletek lze ručně či pomocí sypacího vozíku rozsívat plošně. Při rozsívání noste rukavice, mnohé druhy hnojiv mohou dráždit pokožku.

Praktická zkušenost: Suchá hnojiva lze snadno dávkovat.

Důležité: Pomocí kuchyňské váhy nebo odměrky odvažte množství hnojiva nutné na metr čtvereční. Pokud si nejste jisti, můžete si vyzkoušet pomocí písku, jak správně takové množství rozsít.

Rozmístění kompostu

Krok 5 - Rozmístění kompostu

Poté, co rozmístíte na záhon tří až pěticentimetrovou vrstvu kompostu, je nutno kompost hrubě zapracovat do půdy pomocí hrábí. Zakopávat jej není nutné, jak se často doporučuje. Půdní organizmy jako žížaly se postarají o to, aby se organický materiál dostal i do hlubších vrstev půdy.

Důležité: Kompost obsahuje množství živin, což je nutné respektovat i při pozdějším přihnojování. Potřeba fosforu a draslíku v půdě a rostlinách se kompostem většinou zcela pokryje. Chybějící dusík lze podat do půdy zároveň ve formě rohové štěpky.

Tekutá hnojiva

Krok 6 - Tekutá hnojiva

V případě akutního nedostatku živin lze cíleně a rychle zjednat nápravu použitím tekutého hnojiva. Existují tekutá hnojiva ve formě hnojiv, obsahujících jednu živinu, či ve formě komplexních hnojiv se všemi živinami, které rostliny potřebují. K vytvoření vyživujícího roztoku se smíchá hnojicí sůl nebo koncentrát hnojiva s vodou a přímo vylije k rostlinám. Tekuté hnojivo je vhodné i jako hnojení na list, kdy se živiny dostávají do rostlin skrz listy.

Praktická zkušenost: Rychlejší účinek než hnojivo na listy.

Důležité: Dodržujte přesně návod na dávkování, protože příliš vysoká koncentrace může vést k poškození listů a kořenů. V nejhorším případě rostlina uhyne. V případě pochybností je lépe dávkovat méně než udává balení.

nahoru