Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Stříhání stromů

Stříhání stromů
Koruny stromů potřebují vzduch a světlo. Jen tak se mohou ideálně rozvíjet. Ovocné stromy a okrasné dřeviny by se proto měly pravidelně zastřihávat, aby se dobře prořezávaly i během květu a doby sklizně. Základní pravidlo zní takto: Silný zpětný řez koruny a prořezání je dobré pro růst dřeva, slabé prořezání a řez zaměřený na vodorovný růst větví u ještě mladých stromků pro nasazení plodů.
1. Důležitá základní pravidla 2. Pravidelné stříhání dřevin a stromů
3. Co se kdy stříhá? 4. Okrasné keře – rostliny kvetoucí na jaře nebo v létě?
5. Tipy a triky 6. Proč stříhat? Dobrý střih – dobrá sklizeň
7. Čím stříhat? Správné nůžky pro každou větev 8. Jak chránit? Správné ošetřování míst po odřezu
9. Tip:
Důležitá základní pravidla

1. Důležitá základní pravidla

Stříhání stromů
Koruny stromu potřebují pro svůj rozvoj vzduch a světlo. Ovocné stromy a okrasné dřeviny by se proto měly pravidelně zastřihávat, aby se dobře prořezávaly i během květu a doby sklizně. Základní pravidlo zní takto: silný zpětný řez koruny a prořezání je dobré pro růst, slabé prořezání a řez zaměřený na vodorovný růst u ještě mladých stromků pro nasazení plodů.

První stříhání stromů
První stříhání stromů probíhá po vysazení: Vysazujeme-li na jaře, provádí se řez rostlin okamžitě. Vysazujeme-li na podzim, probíhá řez během následujícího jara.

Výběr a zkrácení hlavního výhonku, odstranění konkurenčních výhonků.
Vyberte tři až čtyři hlavní větve rovnoměrně okolo hlavního výhonu a zkraťte je o polovinu až 2/3 tak, aby byly jejich nejvrchnější pupence stejně vysoko; ostatní odstraňte. Svislé výhonky ořežte a odstraňte i výhonky rostoucí směrem dovnitř.

První květy
Odstraňte první květy. Posílí to tvorbu kořenů.

Výchovný řez od 2. roku po vysazení
Od druhého roku po vysazení vždy probíhá v dalších 3 až 5 letech výchovný ořez, zpravidla na jaře, a to za účelem možnosti vytvoření koruny stromu. Přitom je třeba zkrátit boční výhonky o čtvrtinu, odstranit nový druhý centrální výhonek a zkrátit padající výhonky. Výhonky rostoucí směrem dovnitř odstraňte.

Nářadí
Pro správný zástřih stromů potřebujete: zahradní nůžky, nůžky na prořezávání větví, skládací zahrádkářskou, rámovou či obloukovou pilu, nůž žabku, zahradní žebřík.

Nákupní seznam
Kromě nástrojů určených pro řez, potřebujete ještě prostředek na uzavření řezných ran, lepové pásky, které se aplikují na kmeny stromů, aby zachytily přezimující škůdce, kteří v jarním období migrují z půdy zpět na stromy, a také postřik proti škůdcům.

Pravidelné stříhání dřevin a stromů

2. Pravidelné stříhání dřevin a stromů

Výchovný střih, prořezání ovocného keře či omlazení staré jabloně – správný střih se často řídí podle stáří stromů a keřů. Avšak pozor, místa řezu, která jsou větší než 3 cm, představují ideální plochu pro napadení choroboplodnými zárodky. Proto je nutné vždy uzavřít místo řezu pomocí balzámu na ošetření míst po ořezu!

Co se kdy stříhá?

3. Co se kdy stříhá?

Optimálním časem pro ořez dřevin u ovocných stromů a keřů je přelom února a března, stejně jako přelom července a srpna. V dubnu je nejlepší čas na roubování. Rybíz, maliny a ostružiny můžete množit také odkopky nebo hřížením.

Okrasné keře – rostliny kvetoucí na jaře nebo v létě?

4. Okrasné keře – rostliny kvetoucí na jaře nebo v létě?

Okrasné keře vytvářejí po ořezu intenzivní mladé výhonky. Nejlepší doba k tomu závisí na době květu: keře kvetoucí mezi lednem a květnem, jako je zlatice (Forsythia), můžete stříhat přímo po rozkvětu. Výhonky odřežte až těsně nad zemí. Keře kvetoucí v létě můžete zastřihnout ještě do března či dubna.

Tip:

Odřezky lze rozdrtit pomocí drtiče a můžete je snadno kompostovat.

5. Tipy a triky

Prořezávání či omlazovací zastřihnutí na podzim
Jakmile ovocné stromy shodí listí, může se až do ledna provádět prořezávání či zastřihávání. Vyberte si k tomu slunečný den, kdy nemrzne. Při prořezávání se odstraňují nemocné nebo poškozené větve a úzké, křížící se nebo otírající se větve. Kromě toho je třeba odřezat i výhonky rostoucí směrem dovnitř.

Omlazovací ořez u starších stromů
Staré stromy, které již nevytváří žádné nové výhonky, by měly projít tzv. omlazovacím ořezem. Koruna se přitom zastřihuje asi o třetinu. Větší místa po odřezu větví uzavřete pomocí příslušného prostředku.

Okrasné dřeviny
Okrasné dřeviny se musí prořezávat každé 2 až 3 roky. V základně keře se odstraní starší větve. Místa po odřezu v oblasti půdy je třeba uzavřít příslušným způsobem.

Správný ořez a střih
Pilou řežeme či nůžkami stříháme přímo za větvením kroužkem ve směru shora dolů. Velké, těžké větve neodřezáváme najednou, vzniká při tom nebezpečí vylomení a odloupávání.

Uzavření míst po odřezu
Místa vzniklá po odřezání, která jsou větší než 3 cm, je nutné bezpodmínečně ošetřit pomocí prostředku na uzavření míst po odřezání. Zabrání se tím vniknutí choroboplodných zárodků do dřeviny.

Odstranění rakoviny ovocných stromů
Místa napadená rakovinou ovocných stromů odstraňte pomocí pily a dláta. Silně napadené větve odstraňte úplně. Místa vzniklá po odřezání uzavřete příslušným způsobem.

Ochrana proti škodícímu hmyzu
Pro ochranu před housenkami píďalky mrazivé, mšicím a mravencům se doporučuje lepící kroužek papíru na kmen stromů zachycující škůdce, housenky a mravence. Abyste zabránili napadení pavoučími roztoči, červci a mšicemi, je třeba ošetřit dřeviny krátce před výhonem postřikem proti roztočům, mšicím atd.

Proč stříhat? Dobrý střih – dobrá sklizeň

6. Proč stříhat? Dobrý střih – dobrá sklizeň

Existuje mnoho důvodů, proč prořezávat větve. Často rostou tak hustě přes sebe, že se jimi dovnitř nedostane žádné světlo. Spodní, zestárlé větve se pak musí kompletně odstranit. To se stává také u malých, starších větví, které již nenesou. Netvoří se zde již žádné květy. Bakteriální nádorovitost na stromech a keřích musí rovněž pryč. Napadená místa vypadají jako špatně zacelená místa po odřezu. Napadení je třeba odstranit pilou. Místa po odřezu pečlivě natřít prostředkem na uzavření těchto míst. I v případě dvou hlavních větví musí ustoupit ta slabší.

Čím stříhat? Správné nůžky pro každou větev

7. Čím stříhat? Správné nůžky pro každou větev

Bez správných nůžek se ze zastřihávání stromů snadno stane nebezpečný silový výkon. Je důležité vybrat správný nástroj určený pro malé větvičky i tlusté větve. Existují i modely pro leváky. Typ nůžek závisí vždy na úkolu, který má být proveden. Pro menší větve jsou určeny dvousečné nůžky. Precizního střihu docílíme díky ostře nabroušenému spodnímu a hornímu noži. Dvousečné nůžky jsou nevhodné pro silnější větve: ostří se totiž lehce roztáhnou a větev sežvýknou. Pro takové případy jsou vhodnější robustní kovadlinkové nůžky (jednosečné). Klínovité ostří klouže shora silným tlakem i skrz tlusté větve a téměř je štěpí. Úplně nejvhodnější je ale na větve nad 20-30 mm použít ostrou pilku. Oštěpené okraje po řezu pilkou se zarovnají žabkou.

Jak chránit? Správné ošetřování míst po odřezu

8. Jak chránit? Správné ošetřování míst po odřezu

Místa po odřezu se musí ošetřit a zhojit rychle, aby se do stromu nedostaly choroboplodné zárodky. Docílíte toho tak, že staré neplodné větvičky je třeba odštípnout přímo u větve. Pokud zde zůstanou nějaké zbytky větví, vytvoří živnou půdu pro choroboplodné zárodky. Ořez do hladka se hojí rychleji: Roztřepené okraje míst po odřezu ihned seřízněte do hladka nožem, pro tento účel se používá zahnutý nůž žabka. Nová místa po odřezu ošetřete až přes okraj pomocí příslušného prostředku na ošetření míst po odřezu. Natřete-li prostředek po celé ploše, působí jako náplast. Větve odstraňte v celku. Po nedbalém řezu větví v koruně vyrůstají výhonky rostoucí strmě směrem nahoru (tzv. vlky), které nenesou žádné plody.

Tip:

9. Tip:

Odřezané větve a pod., pokud jsou zdravé, lze rozdrtit pomocí drtiče a můžete je snadno kompostovat nebo je použít k pokrytí záhonů atd.

nahoru