Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Pokládání terasové dlažby

Pokládání terasové dlažby

Chybí Vám na nové terase už jen dlaždice? Pak budete muset nejprve podstoupit muka volby. Terasové dlaždice existují v různých materiálových provedeních a barvách. Dbejte především na to, aby byly dlaždice mrazuvzdorné a vhodné pro použití venku. Na co nesmíte zapomenout při pokládání dlaždic se podrobně dozvíte v návodu krok za krokem.

1 - Krok za krokem 2 - Nákupní seznam
3 - Seznam nářadí
Příprava

Krok 1 - Příprava

Vámi vybrané dlaždice Vám přivezou na paletách až před domovní dveře. Zkontrolujte, prosím, velikost, barvu, počet a eventuální praskliny dlaždic ihned při dodání. Jakmile budou dlaždice položeny, nelze uplatnit žádné reklamační nároky.

Podezdívka

Krok 2 - Podezdívka

Terasové dlaždice vyžadují nosný a mrazuvzdorný podklad. Ten sestává z vrstvy štěrku odolný vůči zatížení. Hrubozrnný štěrk (zrno 0/16) je odolný proti zimě, protože zmrzlá voda se může dostatečně roztáhnout do mnoha malých dutých místeček, aniž by nadzvedla dlaždice.

Na vrstvu štěrku, tlustou 20 až 30 cm, natáhněte ještě 10 cm silné pískové lože. V písku lze dlaždice velmi snadno a přesně vyrovnat. Rozdělí zátěž rovnoměrně směrem dolů. Obě vrstvy, štěrk i písek, musí být udusány po nasypání pomocí střásacího stroje.

Vrstva písku potřebuje navíc 2% spád směrem pryč o domu, aby mohla odtékat povrchová voda. Písek se stáhne pomocí vložených kolejnic a srovnávací laťky.

Pokládání dlaždic

Krok 3 - Pokládání dlaždic

S pokládáním dlaždic začněte u stěny domu, abyste později nemuseli žádné dlaždice přiřezávat. Jakmile je plocha dostatečně velká, pracujte vždy od již položených dlaždic dál. Použijte přitom nějakou podložku, aby se Vám jednotlivé dlaždice v důsledku pohybů neposouvaly.

Dlaždice lze umístit do pískového lože snadno pomocí gumové paličky. Při přepravě dlaždic a jejich přesném umístění se Vám osvědčí zvedák dlaždic.

Spáry

Krok 4 - Spáry

Vždy dle druhu dlaždic můžete pokládat dlaždice těsně k sobě, nebo ponechat spáru o šířce 3 až 5 mm. O rovnoměrnost spár se postarají tzv. spárové rozpěrky, které umisťujte u každé dlaždice na její rohy. Směrem k pevným stavebním dílům, jako stěně domu, schodům, zdem a podobně musíte zachovat takzvanou dilatační spáru, která by se měla pohybovat okolo 15 až 20 mm. Tato dilatační spára vytváří místo pro roztahování dlaždic v důsledku teplotních přeměn tak, aniž by docházelo k vyboulení plochy terasy.

Všechny spáry vyplňte po ukončení pokládkových prací buď křemičitým pískem (nejjemnějšího zrna), štěrkodrtí (odrazuje mravence) nebo tzv. spárovací hmotou, která trvale zabraňuje prorůstání rostlin. Uvedené materiály vmeťte do spár velkým smetákem, avšak bez přidání vody.

Čištění a péče

Krok 5 - Čištění a péče

V zásadě platí, že větší znečištění terasových dlaždic musí být odstraněno jak nejrychleji je to možné a nejprve jen mechanicky – a to pomocí smetáku a nasucho. V případě neustupujících skvrn pomůže trochu mýdla nebo čisticího prostředku, který je možné použít na příslušný typ kamene, ze kterého jsou dlaždice vyrobeny.

Nákupní seznam

 • Terasové dlaždice
 • Štěrk
 • Štěrkodrť
 • Příp. spárovací rozpěrky
 • Zpevnění okrajů
 • Hotová malta pro zajištění zadních částí
 • Křemičitý písek nebo spárovací hmota

Seznam nářadí

 • Gumové nebo umělohmotné kladivo
 • Střásací plošina nebo dusadlo
 • Deska a stahovací lať
 • Provázek
 • Vodováha
 • Skládací metr
 • Lopata a hrábě
 • Zvedák na dlaždice
nahoru