Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Poradce pro balkony a záhony

Poradce pro balkony a záhony
Zahrádkářská sezóna je tu! Není nic příjemnějšího než nakoupit sazenice, navléci si zahradnické rukavice a přemýšlet, jak nejlépe osázet balkon a záhony! Divoká směr barev, nebo raději jednobarevná klasická výzdoba muškáty, či ještě raději dynamická směs květin? Co je Vám milejší? Ráj zahrádkářů v OBI Vám nabízí široký výběr květin.
1. Slunce 2. Stín
3. Uspořádání je důležité 4. Klasicky
5. Romanticky 6. Prakticky
7. Puristicky 8. Správná péče
9. Zalévání 10. Hnojení je nutnost
Slunce

1. Slunce

Hledáte rostliny pro svůj nádherně slunečný, na jih otočený balkon? Volba vhodných rostlin závisí na intenzitě slunečního světla. Na slunečném místě by měly být rostliny, které snesou slunce po celý den, i v poledne. Vhodnými rostlinami jsou: kopretiny, dahlie nebo dvouzubec.

Stín

2. Stín

I pro místa v polostínu existují vhodné rostliny. Několik hodin slunečního svitu po ránu nebo pozdě odpoledne jsou ideální pro následující rostliny: netýkavky Hawkerovy, lobelie nebo chrpy. Netýkavky turecké, fuchsie nebo begonie hlíznaté mají naproti tomu raději místo ve stínu, pod stromy nebo pod keři.

3. Uspořádání je důležité

Pro balkonové truhlíky existuje speciální uspořádání: visící rostliny vpředu a po stranách, dominantní rostliny (např. stojaté muškáty nebo fuchsie) vzadu. Doplňkové rostliny, jako jsou například chudobky, můžete nasázet doprostřed. Do úzkých truhlíků je vhodné sázet jen jednu řádku. Doporučujeme vyzkoušet vše nejprve „nanečisto“.

Klasicky

4. Klasicky

Muškáty (pelargonie) patří k nejoblíbenějším balkonovým květinám. Jsou obzvláště vhodné pro slunečná místa nebo místa v polostínu, kde muškát bude výrazným sólistou nebo v duetu s jinými rostlinami. Ať už tón v tónu, nebo jako živá hra barev červených muškátů, žlutých pantoflíčků a modrých lobelií (máčky) – nechte pracovat svou fantazii.

Schéma Schéma Klasicky
Romanticky

5. Romanticky

Kopretiny, netýkavky, pomněnky, břečťan a levandule milují polostín přičarují na Váš balkon romantickou náladu. Tip: Ten, kdo už má na okenním parapetu květiny, by neměl sázet do balkonových truhlíků (dlouhých 1 m, vysokých 20 cm), od menších rostlin podle druhu, více než sedm až jedenáct sazenic.

Schéma Schéma Romanticky
Prakticky

6. Prakticky

U bylinkové zahrádky v balkonových truhlících jsou „dobří sousedé“ obzvláště důležití. Dobře se k sobě hodí rychle rostoucí druhy typu bazalka, kerblík, majoránka, petržel a pažitka. Stejně tak pomalu až středně rychle rostoucí druhy, jako je saturejka, oregano, rozmarýn a tymián.

Schéma Schéma Prakticky
Puristicky

7. Puristicky

Tři „koule“ zimostrázu vytvářejí po celý rok harmonický obraz, navíc jsou ideálním řešením pro stinná místa. A v zimě se Vám postarají společně se světelnými řetězy o vánoční atmosféru.

Schéma Schéma Puristicky

8. Správná péče

Zvadlé květiny brzdí růst nových výhonů. Odstraňování žlutých nebo zvadlých listů slouží jako prevence proti plísním. Kontrolujte pravidelně, jestli nejsou Vaše rostliny napadeny škůdci, které lze v počátečním stadiu likvidovat mnohem snadněji. Sprej proti hmyzu nanášejte ze vzdálenosti 30 cm od rostliny. V interiérech používejte raději tyčinky nebo granulát.

Zalévání

9. Zalévání

Voda na zalévání by neměla být příliš tvrdá a měla by být temperovaná, aby Vaše rostliny nedostaly teplotní šok. V létě zalévejte ráno a večer shora, listy přitom musí zůstat suché. V horkých dnech Vám bude Vaše rostlina vděčná za dvojnásobnou dávku vody. V chladných dnech zalévejte ráno, každé 2–3 dny, aby se voda do večera vsákla a nevytvářela se plíseň.

Hnojení je nutnost

10. Hnojení je nutnost

Již při sázení používejte kvalitní zeminu na květiny, která obsahuje základní hnojivo, které vystačí na 4–6 týdnů. Aby Vaše sny o květinách zůstaly zachovány, je nutné pravidelně hnojit. Voda na zalévání s tekutým hnojivem by se neměla dostat na listy, protože by se mohly při pozdějším vystavení slunečnímu světlu spálit. Tip: Hnojivo s dlouhodobou působností chrání před nedostatečným hnojením či před přehnojením.

Správné sázení rostlin

11. Správné sázení rostlin

Sázejte mladé rostliny na dlaň od sebe. Rostliny se silným růstem, jako surfinie – petúnie nebo vějířovka nezlomná, potřebují více místa. Dbejte na to, jestli budou na slunci, v polostínu, nebo ve stínu. Při sázení vyberte zeminu, vyjměte sazenici z květináče, zasaďte a pevně přitlačte. Kořenový bal nejprve dobře navlhčete a poté vydatně zalijte.

Prakticky – Zásobníky na vodu

12. Prakticky – Zásobníky na vodu

nahoru