Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Montáž sádrokartonových desek

Z jedné místnosti se stanou dvě: Zcela jednoduše se stěnou ze sádrokartonu a s návodem udělej si sám. K tomu potřebujeme nejprve rámovou konstrukci. Jakmile bude hotová, můžete instalovat desky ze sádrokartonu. Desky se musí nejprve zaříznout na pasující míru. Jakmile je hotový rozvod elektřiny a vsazen izolační materiál, můžete desky zamazat tmelem. Již po několika hodinách doby schnutí je stěna hotová a připravena na kreativní úpravu pomocí tapet, barvy nebo dlaždic.

Poté co jste zhotovili rámovou konstrukci z profilů typu UW, UA a CW, můžete instalovat sádrokartonové desky. Měli byste mít po ruce následující nářadí nebo materiály: Měřící pásmo, řezací nůž, vyrovnávací lať, akumulátorový šroubovák, rychlomontážní šrouby, hladící lžíci, špachtli na suchou stavbu, kartáč na nanášení penetrační základové barvy, izolační desky, penetrační základový nátěr, pryskyřici na opravu trhlin, vědro, těsnící hmotu, spárovací stěrku, konečnou stěrku a samozřejmě sádrokartonové desky.

Vyrovnejte desky vodorovně tak, aby měly malou spáru k podlaze, stropu a stěně a připevněte je pomocí rychlomontážních šroubů. Aby desky dobře přiléhaly ke stěně a aby nevznikaly žádné křížové spáry, měli byste je zkrátit. Pomocí měřícího pásma a tužky naznačte správnou délku na deskách a orýsujte ji poté pomocí řezacího nože – nejlépe položenou na balíku desek nebo na pracovním stole. Ulomte desku přes hranu. Poté prořízněte karton na zadní straně. Šrouby byste zásadně měli trochu zapustit. To vám později ulehčí zahlazení stěrkou. Než uzavřete zadní stěnu deskami, zatáhněte dovnitř potřebná elektrická vedení a mezi profily vložte izolační materiál.

Každá sádrokartonová deska má již od výrobce sraženou hranu. Díky tomu vzniká po instalaci dostatečně široká spára, ve které stěrková hmota drží. Tam, kde dochází k vzájemnému styku nařezaných desek, byste měli pomocí řezacího nože vytvořit podobnou sraženou hranu. Spáry je třeba předem ošetřit penetračním základovým nátěrem. Veškeré spoje byste měli opět přebandážovat, abyste zabránili tvorbě trhlin. Proveďte nyní zatření spár vhodným produktem.

Pracujte nejprve v příčném směru ke spáře, stažení proveďte poté ve směru spáry. Přibližně po jedné hodině můžete ostré výstupky přehoblovat pomocí špachtle. Případně může být nutné zatřenou stěnu po zaschnutí přebrousit a opět zatřít. Abyste dosáhli skutečně hladkého povrchu, měli byste na konečné zatření použít snadno zpracovatelnou, k použití připravenou stěrkovou hmotu. Spáry k navazujícím stavebním dílům uzavřete přetíratelnou těsnící hmotou z kartuše. Přibližně po čtyřech hodinách můžete novou stěnu dokončit: Nejprve vhodným základním nátěrem, poté barvou nebo tapetou, dekorační omítkou nebo dlaždicemi.

Seznam materiálu

 • Příčková deska 40 mm
 • Šroub jemný závit 3,9 mm x 25 mm 250 kusů
 • Pryskyřice na opravu trhlin bílá 0,1 m x 10 m
 • OBI Napojovací akrylát průhledný
 • Spárovací stěrka 5 kg
 • OBI Průhledný penetrační základový nátěr
 • Konečná stěrka 8 kg

Seznam nářadí

 • LUX Stahovací lať 2 m Comfort
 • LUX Akumulátorový šroubovák ABS-18 Li 18 V
 • LUX Hladící lžíce nerezová Comfort
 • LUX Špachtle nerezová 2K měkká rukojeť 150 mm
 • LUX Kartáč k nanášení penetračního základového nátěru 17,5 cm x 7,5 cm
nahoru