Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Pokládka laminátových podlah

Třebaže měly laminátové podlahy před léty ještě špatnou pověst jako plastový materiál, dnes existují kvalitní podlahy, které laik sotva dokáže rozeznat od pravých parket. Dnešní laminát je enormně pevný a péče o něj je vysloveně snadná. Rozmanitost výrobků je velká: neexistuje téměř žádný druh dřeva nebo struktura povrchu, které by nebylo možné imitovat – v současnosti dokonce i „kamenné podlahy“. Existuje zboží s izolací proti kročejovému hluku nebo bez ní, kromě toho můžete rozlišovat mezi různými variantami, které si můžete zvolit kliknutím. Vaši vysněnou podlahu můžete pohodlně vyhledat s OBI plánovačem laminátu. Co je jinak nutné, abyste mohli laminát pokládat sami, vám ukáže toto video.

Pro své záměry potřebujete následující výrobky: Parotěsnou fólii a izolaci proti kročejovému hluku, dostatek klínů, soklové lišty a samozřejmě novou laminátovou podlahu. Mělo by stačit, když k požadované ploše připočtete tři až pět procent na prořez. Ze své dílny byste si měli přinést okružní nebo přímočarou pilu, kladivo, páčidlo a špalíček, příložný úhelník, jemnou pilu a přípravek na pokosy (truhlík). S řezačkou laminátu jde krácení panelů rychle od ruky. Parotěsnou fólii byste měli rozprostřít na podlahu z mazaniny a nad podlahovým topením. Pásy by se měly překrývat nejméně o 20 centimetrů a je třeba je přelepit lepicí páskou. U stěn by měla být fólie vytažena cca. 10 centimetrů nahoru. Po položení ji čistě zařežte. Jako další položte izolaci proti kročejovému hluku na spoj na parotěsné fólie. Balíky laminátu nechejte pro aklimatizaci ležet dva dny neotevřené.

S pokládáním laminátu začněte v levém zadním rohu místnosti. U první řady laminátu byste měli pomocí okružní pily (podle druhu výrobku) odstranit pero případně drážku. Pokládejte panely rovnoběžně s dopadem světla, nejlépe ve „spojení na divoko“. Přesazení činí zpravidla 30 až 40 centimetrů, dilatační spára ke stěně nebo k jiným místnostem činí sedm až deset milimetrů. Položte nejprve první řadu tak, že několik laminátových dílů spojíte na příslušných čelních stranách pevně k sobě. Klíny z umělé hmoty přijdou mezi stěnu a laminát k čelním a podélným stranám. Poté proměřte chybějící kus, zařízněte ho tak, aby dobře lícoval, a vložte ho. Zbytek použijte jako první kus nové řady. Tak pokračujte, než bude již chybět pouze jedna řada. Změřte šířku, přiřízněte laminát a položte ho. Právě zde u koncových kusů vám pomůže, když budete mít po ruce páčidlo.

Plochu místnosti jste plynule položili, trochu náročnější to může být u dveří a u trubek topení. Nakreslete si průměr trubky na panel. Pomocí Forstnerova vrtáku vytvořte pro trubky odpovídající otvory. Pomocí přímočaré pilky udělejte tři řezy. Tak dostanete malý kousek laminátu, který nyní zapadne za trubky. Bezproblémová je práce tehdy, když máte rám dveří ze dřeva. Pomocí ponorné pily můžete zárubeň zkrátit o správnou míru. Díky tomu budou panely lícovat pod zárubní. Pokud ale máte zárubně z kovu, přeneste jejich tvar na laminát, zařízněte ho pomocí přímočaré pilky a poté proveďte akrylátovou spáru. Nyní chybí ještě soklové lišty, které zakryjí řezané hrany laminátové podlahy. Tyto jsou v OBI k dostání v mnoha dekorech.

Seznam materiálu

 • Selitstop PE-parotěsná fólie 0,2 mm 26 m²
 • Ökolit dřevovláknitá podložka pod parkety /laminát 5 mm
 • Laminát
 • Soklové lišty

Seznam nářadí

 • LUX Páčidlo na parkety a laminát Comfort
 • LUX Přípravek na pokosy (truhlík) 245 mm Classic
 • LUX Jemná pila
 • LUX Doklepávací lišta Classic
 • OBI Zámečnické kladivo 300 g
 • LUX Ruční okružní pila HKS-1500 Electronic
 • LUX Multifunkční nástroj MFW-200
 • LUX Úhelník s dorazem 200 mm Comfort
 • 5-dílná sada Forstnerových vrtáků 15 mm – 35 mm
 • LUX Řezačka laminátu LS-10 Classic
nahoru