Poradce pro pokládání plovoucí podlahy

Poradce pro pokládání plovoucí podlahy

O konečně volbě podlahové krytiny nerozhoduje jen její optický vzhled, nýbrž také účel a místo použití. Kromě toho hrají roli většinou i náklady. Uvažujme například, že si pro jednu z místností (např. pro obývák) přejete o něco ušlechtilejší podlahu s delší životností, avšak již předem plánujete pro ostatní podlahy (např. chodbu nebo dětšký pokoj) kratší životnost, resp. dřívější výměnu podlahové krytiny. Předtím, než se budete rozhodovat o vzoru pokládání podlahy, musíte vyřešit základní volbu, a to zda parkety či laminát?

1. Laminát 2. Parkety
3. Lodní podlaha 4. Venkovská síň
5. Rybí kost 6. Kostkový vzor
7. Dřevěné povrchy - tak rozmanité jako příroda
laminát

1. Laminát

Laminátové plovoucí podlahy jsou vícevrstvé podlahové krytiny, jejichž povrch sice vypadá jako dřevo, avšak není tomu tak. Jsou k dostání v širokém sortimentu povrchových struktur a dekorů, což vyhoví každému požadavku.

Kromě různorodosti dekorů se laminát vyznačuje tím, že se snadnu pokládá a téměř na každý podklad, stejně jako že má nízkou vestavnou výšku, což je opravdu skvělou výhodou při renovacích. Velmi robustní a na údržbu nenáročné podlahy jsou vhodné pro podlahy, v nichž je vedeno podlahové topení, nelze je však renovovat - jako pravé dřevo, tzn. brousti.

Tip:

Při své volbě laminátové podlahy respektujte (tři) užitkové třídy. Upozorňují na to, jak je podlaha oděruvzdorná, resp. zatížitelná a zda je vhodná pro zamýšlený účel použití.

parkety

2. Parkety

I hotové parkety jsou výsledkem pokládání více vrstev s povrchem z dýhy z opravdového dřeva. Proto jsou také k dostání ve všech běžných druzích dřeva a velkém množství barevných odstínů, přičemž barevný odstín dřeva není dnes již dán pouze druhem dřeva, nýbž i speciální úpravou (např. pomocí vápna). Existují lakované či olejem ošetřené parkety.

Hotové parkety mají sice vyšší vestavnou výšku než laminát, avšak pokládají se snadno a jsou vhodné i pro podlahy s podlahovým topením.

Vier musterhafte Beispiele zur Inspiration

lodní podlaha

3. Lodní podlaha

Optický vzhled: Lodní podlaha
Materiál: Laminát

Tento klasický vzor připomíná fošny na lodi a hodí se snad do všech prostor. Pro optické rozšíření  místnosti pokládejte podlahu napříč.

Schéma lodní podlaha Schéma lodní podlaha
venkovská síň

4. Venkovská síň

Optický vzhled: Venkovská podlaha
Materiál: Laminát

Velké síně zdůrazňují velkorysost místností. Zejména na větších plochách působí taková podlaha klidněji než lodní podlaha.

Schéma venkovská podlaha Schéma venkovská podlaha
Rybí kost

5. Rybí kost

Optický vzhled: Rybí kost
Materiál: Hotové parkety

Vzor rybí kosti (také: klasový vzor) je klasikou mezi parketovými vzory. Uplatní se zejména ve velkých místnostech a zajistí zajímavé světelné efekty.

Schéma rybí kost Schéma rybí kost
kostkový vzor

6. Kostkový vzor

Optický vzhled: Kostkový vzor
Materiál:
 Hotové parkety

Tento jak živý tak vyvážený vzor je z hlediska velikosti místnosti neutrální, tzn. že je vhodný jak do menších tak i do větších prostor.

Schéma kostkový vzor Schéma kostkový vzor

7. Dřevěné povrchy - tak rozmanité jako příroda

Výběr z různých druhů dřevin či dřevěných dekorů je enormně veliký. Orientujte se při výběru nové podlahy podle dřeva, které již ve svém domově máte. Díky tomu se bude podlaha optimálně hodit k Vašim oknům, dveřím a nábytku.

nahoru