Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Pokládání dlaždic

Pokládání dlaždic

Dlažba v koupelně nebo v kuchyni není jen praktická, ale má i svůj smysl. Dle barevnosti a vzoru můžete v těchto prostorách vytvořit zvláštní pocit bydlení. Nemějte strach, dlaždice si pomocí návodu OBI krok za krokem položíte sami a zcela snadno. * Doba trvání práce se liší vždy dle velikosti prostoru a materiálu (příklad zde platí pro místnost o velikosti 10 m²).

1 - Krok za krokem 2 - Nákupní seznam
3 - Seznam nářadí
Příprava

Krok 1 - Příprava

Při obkládání obkladačkami je velmi důležitá kontrola a příprava podkladu. Podklad musí být vždy čistý, suchý, rovný a nesmí být zaprášený. Prkenné podlahy nebo dřevotřískové desky musí být při obkládání pevně přišroubované. Oddělovací deska zabrání vzniku vibrací.

Vyrovnání nerovností stěrkou a penetrace

Krok 2 - Vyrovnání nerovností stěrkou a penetrace

Drobné trhliny a nerovnosti vyrovnejte stěrkovou hmotou pomocí zednické stěrky nebo lžíce popř. podlahu vyrovnejte pomocí nivelační hmoty na podlahy. Před obložením by měl být každý podklad opatřen základním nátěrem (penetrací). Použijte při nanášení penetrace široký štětec nebo malířský váleček. V místnostech s velkou vlhkostí vzduchu nebo ve vlhkých místnostech (úseky se stříkající vodou) byste měli použít hloubkový izolační základní nátěr.

Řezání rovných hran

Krok 3 - Řezání rovných hran

Rovnou hranu při řezání krajních dlaždiček docílíte pomocí řezačky na obklady a dlažbu. Dlaždičky se na vrchní straně naříznou a přes hranu se odlomí.

Řezání kulatých otvorů

Krok 4 - Řezání kulatých otvorů

Pro zhotovení kulatých otvorů použijte štípací kleště na dlaždičky (ve tvaru zobáku) a vyštípejte otvor milimetr po milimetru, nebo použijte vrtačku s frézovacím nástavcem na otvory.

Pokládání dlaždic

Krok 5 - Pokládání dlaždic

Po přípravě podkladu změřte plochu místnosti a označte její střed. Nejprve dlaždice položte na zkoušku do kříže.

pokládání_dlaždic_lepidlo na dlažbu

Krok 6 - Lepidlo na dlaždice

Lepidlo po době vyzrání nanášejte pomocí zednické lžíce nebo stěrky. Používejte přitom pouze lepidlo na obklady a dlažby. Při pokládání na dřevotřískové desky / na podlahy s podlahovým topením používejte elastické lepidlo. Lepidlo rozetřete pomocí zubové stěrky, dokud nevznikne rovná plocha. V závislosti na času zpracování cca 1 až 1,5 m². Šířka zubové stěrky je závislá podle zadní strany dlaždic na velikosti dlaždic a na podkladu.

Začněte uprostřed

Krok 7 - Začněte uprostřed

Položte první řadu od středu. V pravoúhlých místnostech napněte na podlahu přes střed a souběžně s bočními stěnami vodicí šňůru. Vyrovnejte podle ní první řadu dlaždic a začněte podle středu dlaždice nebo podle spáry. Další dlaždice pak pokládejte podél stěny.

Správné pokládání dlaždic

Krok 8 - Správné pokládání dlaždic

Zatlačte dlaždice do lepidla lehkým točivým pohybem. Pro zachování správné vzdálenosti mezi dlaždicemi použijte křížové vložky. Poklepejte na dlaždice vždy lehce gumovou paličkou. Pokud budete chtít na stěnu přilepit soklové lišty, dodržujte min. vzdálenost spáry od dlaždic. U přechodů do jiných místností a k jiným podlahovým krytinám musí být dodržena dilatační spára ve stejné šířce.

Obkládání stěn dlaždicemi

Krok 9 - Obkládání stěn dlaždicemi

Stanovení základní čáry: Obkladačkami lze obkládat mnoho různých podkladů, např. obklad na obklad, sádrokartonové desky, sádrové omítky, cemento-vláknité desky, porobetonové zdivo nebo třískové desky odolné vůči vlhkosti. Nakreslete nejprve svislou a vodorovnou základní čáru. Na této úrovni začněte s první řadou obkladu. Nejprve nad vodorovnou řadou, následně svislou (ve tvaru T, postaveném na hlavu). Na této úrovni začněte s první řadou obkladu. Nejprve nad vodorovonou řadou, následně svislou (ve tvaru T, postaveném na hlavu).

Začít od středu

Krok 10 - Začít od středu

Obkládačky je třeba rozdělovat symetricky. Začněte od středu buď spárou, nebo obkladačkou umístěnou uprostřed. Připravené hotové lepidlo (práškové) po uplynutí času zrání nanášejte rovnoměrně pomocí zednické lžíce nebo zednické stěrky. Při obkládání dřevotřískových desek nebo starých dlaždiček použijte lepidlo pro vysoké namáhání (např. elastické lepidlo).

Nanášení lepidla

Krok 11 - Nanášení lepidla

Lepidlo roztírejte pomocí zubové stěrky, dokud nevznikne rovná plocha. Velikost zubu stěrky je závislá dle profilu zadní strany obkladaček (velké profilování = velké ozubení) a na velikosti dlaždiček.

Správné pokládání dlaždic

Krok 12 - Správné pokládání dlaždic

Začněte první dlaždičkou od středu. Zatlačte dlaždičky do lepidla lehkým točivým pohybem. Pro dodržování stejně širokých spár používejte křížové vložky. Pokud neobkládáte místnost v celé výšce, začněte nahoře. Provádějte průběžnou kontrolu polohy a lepidla. Nasazené křížové vložky se při spárování jednoduše překryjí spárovací hmotou. Kontrolujte vodorovnou polohu. Kontrolujte občasným zvednutím dlaždičky, jestli je na zadní straně dostatek lepidla (na 80 % plochy dlaždičky).

Vnější rohy a lemy

Krok 13 - Vnější rohy a lemy

Začínejte na vnějších rozích celými dlaždičkami, pokračujte poté směrem k vnitřním rohům. Popř. zasaďte ukončovací nebo rohový profil. Obklady můžete individuálně upravovat pomocí tvarových dlaždic (lemů) jako horního zakončení plochy obkladu.

Spárování a odstraňování přebytečné malty

Krok 14 - Spárování a odstraňování přebytečné malty

Vyčistěte spáry před spárováním pomocí dřevěného klínu. Pokud jste použili elastické lepidlo, použijte také elastickou spárovací hmotu. Naneste spárovací hmotu a roztírejte ji diagonálně. Spárovací hmotu rozmíchejte na hustou kaši. Při zpracovávání používejte gumové rukavice. Spárovací hmotu naneste na dlaždičky a roztírejte ji gumovou stěrkou diagonálně tak, abyste vyplnili spáry. Přebytečný materiál pečlivě setřete pomocí gumové stěrky. Matný závoj z dlaždiček otřete po zaschnutí spárovací hmoty vlhkou houbou.

pokládání_dlaždic_dilatační_spáry

Krok 15 - Dilatační spáry

Všechny dilatační, rohové a napojovací spáry vyplňte trvale elastickou hmotou, např. silikonem: Okraje spár zalepte po obou stranách malířskou páskou. Silikon nanášejte z kartuše. Po uhlazení (prst namočený v čisticím prostředku) lepicí pásku stáhněte směrem šikmo dozadu od spáry. U všech použitých materiálů respektujte návody výrobců a návody ke zpracování.

Nákupní seznam

 • podlahových dlaždic/obkládaček
 • spárovací hmoty
 • silikonu
 • soklových dlaždic
 • penetrace
 • křížových vložek do spár
 • lepidlo na dlaždice
 • nivelační hmoty

Seznam nářadí

 • zubová stěrka
 • vodováha
 • gumové hladítko
 • vrtačka/míchačka
 • řezačka na dlaždice
 • vyrovnávací lať
 • gumová stěrka na spáry
 • zednická šňůra
 • štípací kleště na dlaždice
 • lis na kartuše
nahoru