Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Restaurování nábytku

Restaurování nábytku

U starého nábytku již často nevídáme lesk jeho starých časů. Povrch většinou trpí, dýha se na mnoha místech odlupuje a nožky se viklají – a přesto: vyhodit je by bylo prostě škoda. Proč tedy nepřiložit ruku k dílu? Některé ze starých kusů nábytku jsou spojeny s mnoha vzpomínkami nebo mají neodhadnutelnou hodnotu. Prach desetiletí a stopy používání však nečiní příliš lehkým, tuto hodnotu rozeznat.

Upozornění: Než začnete s prací: V případě pochybností se informujte u odborníka ohledně stáří a hodnoty Vaší starožitnosti.

1. Oprava dýhy 2. Uvolněné spoje
3. Nátěr 4. Naleštění
Oprava dýhy

1. Oprava dýhy

U starého nábytku často dochází k odlupování dýhy. Tvoří se bublinky, takzvané vzduchové bubliny, chybí díly nebo jsou uvolněné. Vzduchové bublinky lze většinou odstranit zahřátím pomocí žehličky. Pokud to nepomůže, vstříkne se pomocí jednorázové injekční stříkačky do vzduchové bublinky lepidlo. Důležité přitom je, abyste použili příložku (např. tenký kousek dřeva) a mezi ně položili papír, jinak se příložka přilepí! Je-li nutné doplnit kousek dýhy, vyrovnejte nejprve okraje praskliny tak, že budete stříhat šikmo k průběhu vlákna. Nyní můžete vyrobit tvar z transparentní fólie. Na této fólii označte průběh vláken. Přeneste poté tvar na nový kousek dýhy. Po vyřezání pomocí řezačky lze dýhu nalepit a vypnout.

Uvolněné spoje

2. Uvolněné spoje

Prvním krokem při restaurování je vždy znovu obnovení statiky. Tam, kde jsou uvolněny staré spoje, je nutné je čerstvě zalepit: Rozložte kus nábytku opatrně pomocí kladiva (níkdy nebijte přímo do dřeva – použijte příložník!) a označte si pozice jednotlivých dílů. Pomocí dláta opatřně odškrabejte staré lepidlo a poté dejte lepidlo na dřevo do štěrbin a čepů. Nyní můžete všechny díly příslušně dle označení znovu složit a sepnout je pomocí stolařských šroubových spojek ve všech směrech (i zde platí: Nezapomeňte na příložník!). Dbejte na to, aby byl kus nábytku slepen do rovné plochy, protože jinak by se mohl zkřivit. Pracujte při lepení raději rychle: Lepidlo na dřevo se navazuje již během 20 minut.

Nátěr

3. Nátěr

Jehličnaté dřeviny jako smrk a jedle se častěji dříve přemalovávají a podýhovávají ušlechtilými dřevinami. Uvolní-li se barva, musí se retušovat – a to tak, aby "záplata" byla co nejméně viditelná. Proto by se mělo staré vymalování vždy jen doplňovat a ne překrývat. Odstraňte mastnotu a nečistoty: To jde nejlépe roztokem chloridu amonného (maximálně dvě polévkové lžíce chloridu amonného na půl litru) nebo pomocí domácího čističe. Jako barvy jsou vhodné vysoce kvalitní akrylové barvy (např. firmy Lukas). Namíchejte si barevný odstín nejprve na paletě a vyzkoušejte jej na málo viditelném místě. Pro nanesení barvy nejprve tuto barvu zlehka naneste tečkovací metodou a poté lehce rozmažte prstem. Pozor: akrylové barvy po uschnutí lehce ztmavnou.

Naleštění

4. Naleštění

Jakmile opravíte všechny poškozené dřevěné části, věnujte se povrchu. Začněte s důkladným čištěním. Šelakové leštidlo se nejlépe odstraňuje lihem, voskem spolu s terpentínovým olejem. Prostředky se nanášejí pomocí houbičky tak dlouho, dokud se šelakové leštidlo či vosk neuvolní. Jakmile je kus nábytku čistý, suchý a bez prachu, můžete nanést novou vrstvu šelakového leštidla, tuto opět nechat zapustit pomocí vosku nebo přejíždět ve směru fládrování dřeva.

Tip:

Při restaurování upusťte od použití šroubů a hřebíků – přirozeně kromě částí, které již byly ve svém originálním stavu takto spojeny. Ozdobné lišty bývaly například často připevněny hřebíčky, kování malými šroubky. Tyto by také měli zůstat zachovány.

nahoru