Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Stavba zahradní zídky v 6 krocích

Domácí kutil staví zahradní zídku

Zahradní zídka slouží k oddělení jednotlivých částí pozemku a jako dekorativní zakončení zpevněných svahů nebo vyvýšených záhonů. V 6 jednoduchých krocích si můžete takovouto zídku postavit i sami. V našem rádci se dozvíte, jaké nářadí a jaký materiál k tomu budete potřebovat.

Rozhodnete-li se při stavbě zahradní zídky použít praktické dutinové tvárnice, musíte je vyplnit přímo na místě (více informací najdete v kroku 2). Stejně jako plné tvárnice jsou i tyto k dostání s různým designem a strukturou – od imitace přírodního kamene, přes rustikální vzhled břidlice až po mramorové prvky.

Aby zahradní zídka vydržela i mrazy, potřebuje betonové základy.

Mějte na paměti, že se zahradní zídky nesmí využívat jako opěrné zídky pro zpevnění svahu, vjezdy nebo budovy.

1 - Krok za krokem 2 - Seznam materiálů
3 - Seznam nářadí
Vykopání a vyplnění základů

Krok 1 - Příprava podkladu pro zahradní zídku

Nezbytnou podmínkou pro stabilní a mrazuvzdornou zahradní zídku jsou základy. Budují se vždy stejně, bez ohledu na to, z jakých prvků se bude zídka stavět. Základový výkop založte tak, aby byl o cca 10 cm širší a 10 cm delší než plánovaná zídka.

Po vyznačení rozměrů vymezovací šňůrou a dřevěnými kolíky následují výkopové práce; ty musí být v závislosti na klimatických podmínkách a rozměrech zahradní zídky provedeny až do hloubky cca 80 cm. Podklad musí být stabilní, dostatečně nosný a nesmí si sedat. Proto nejdříve zhutněte zem vibrační deskou.

Potom do základové jámy položte (s pomocí vodováhy) asi 40 cm silnou protimrazovou vrstvu štěrku nebo suti (zrnitost 0 až 32 mm) a ve vrstvách ji zhutněte vibračním strojem. Na zhutněný podklad položte vrstvu stavebního zahradního betonu o tloušťce cca 30 cm, která musí být o několik centimetrů širší než vlastní zídka. Dříve než budete pokračovat, nechejte základy asi 1 den vytvrdnout.

Případně musíte položit drenáž – více viz krok 5.

Dotazy ohledně nezámrzné hloubky Vám zodpoví příslušný stavební úřad v místě bydliště.

Uspořádání tvárnic pro zahradní zídku

Krok 2 - Položení tvárnic – Stavba zahradní zídky

Na vytvrzené základy naneste pomocí zednické lžíce rovnou vrstvu malty. Položte první vrstvu zvolených tvárnic – zcela vodorovně a kolmo – do maltového lože. Dávejte přitom pozor, aby vzdálenost spár mezi jednotlivými prvky zahradní zídky činila minimálně 3 mm až 5 mm. Po zaschnutí malty můžete pokračovat pokládáním dalších řad tvárnic. V případě plných betonových tvárnic se další vrstvy mohou lepit jen mrazuvzdornou betonovou maltou nebo lepidlem na obklady.

Při použití dutinových tvárnic je před položením druhé vrstvy nutné zaplnit dutiny štěrkem nebo sutí a provést důkladné zhutnění. Další řadu tvárnic pokládejte s přesazením, aby na sebe svislé spáry nenavazovaly. Potom tvárnice spojte tenkovrstvou maltou. Gumovým kladívkem můžete spáry zmenšit a tvárnice zahradní zídky přiklepnutím mírně posunout na správné místo. U tvárnic se spojem jsou drážka a pero zasunuty do sebe, čímž je zajištěna stabilita. Při práci dávejte neustále pozor, aby byla zahradní zídka rovná a menší výškové rozdíly mezi tvárnicemi vyrovnávejte pomocí tenkovrstvé malty. Následující řady tvárnic vždy ve vrstvách vyplňte směsí štěrku a písku a zhutněte ji.

Řezání tvárnic pro zahradní zídku štípačkou

Krok 3 - Řezání tvárnic pro zahradní zídku

Nepoužíváte-li dutinové tvárnice, můžete plné tvárnice podle jejich tloušťky řezat štípačkou. Požadovanou řeznou hranu vyznačte na tvárnici a tvárnici vložte do štípačky. Štípačka pracuje čistě a potichu, nehodí se však pro velmi silné tvárnice. V tom případě použijte řezačku na tvárnice resp. vhodnou rozbrušovačku či úhlovou brusku, které sice pracují přesně i u větších tlouštěk, ale produkují více nečistot a větší hluk. Dbejte tedy na to, aby řezačka stála na místě, které se dá snadno očistit.

Vyplnění prostoru za zahradní zídkou zeminou

Krok 4 - Vyplnění prostoru za zahradní zídkou zeminou

Používá-li se zahradní zídka k dekorativnímu zpevnění zeminy – např. u vyvýšeného záhonu, je více zatěžována, např. vlhkostí. Tomu můžete zabránit položením fólie mezi zídku a zeminu a také pomocí vrstvy suti a štěrku. Kvůli dodatečnému zatížení hmotností se nesmí zahradní zídky s nasypanou zeminou stavět do takové výšky jako volně stojící zídky. Přečtěte si pokyny výrobce. Za určitých okolností můžete postavit i vyšší zídku, pokud dutinové prvky vyplníte hubeným betonem. Alternativně lze použít také ocelovou výztuž. Nejdříve to ale zkonzultujte se statikem. 

Pokládka drenážní trubky

Krok 5 - Pokládka drenáže pro zahradní zídku

V závislosti na propustnosti podkladu pro vodu, výšce zídky a zasypání prostoru za zahradní zídkou zeminou může být vhodné položení drenáže. Drenážní trubka se přitom ve výšce základů umístí paralelně se zídkou do vrstvy suti/štěrku a voda se tak odvede stranou do vsakovacího lože nebo kanálu.

Vyspárování horní řady tvárnic silikonem

Krok 6 - Ukončení zahradní zídky

Abyste zamezili vnikání vody do zahradní zídky, vyspárujte horní vrstvu tvárnic bezbarvým silikonem. Pro některé systémy zídek jsou k dispozici vhodné krycí desky. Ty upevněte mrazuvzdornou tenkovrstvou maltou na horní řadu tvárnic a meziprostory vyspárujte.

Při použití zdicích prvků a pomocí tipů a triků OBI postavíte zahradní zídku jednoduše úplně sami. Máte otázky ohledně materiálu nebo postupu? Nechejte si poradit – ve Vašem OBI marketu.

Seznam materiálů

 • Parapetní desky
 • Montážní pěna
 • Montážní lepidlo
 • Silikon na okna Akryl
 • Malta
 • Montážní klíny

Seznam nářadí

 • Pila
 • Skládací metr
 • Vodováha
 • Nůž s odlamovací čepelí
 • Hladítko
 • Špachtle
 • Vytlačovací pistole
nahoru