Sortiment

Služby

Moje prodejna
Praha - Štěrboholy
Nákupní 390/4
102 00 Praha 10
Změnit prodejnu OBI
Zpět
Změnit prodejnu OBI
Nebylo nalezeno místo, kde se nacházíte.
Zobrazit ostatní prodejny
Najděte OBI prodejnu na mapě

Create! by OBI
Žádné sériově vyráběné zboží. Chytrý nábytek a doplňky v nejnovějším designu - vyrobené Vámi, poskytnuté námi.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavení prohlížeče zakazuje používání cookies. Chcete-li na straně používat všechny funkce neomezeně, prosím povolte používání cookies a obnovte stránku.

Váš prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte prohlížeč pro lepší zabezpečení, rychlost a nejlepší zážitek z tohoto webu.

Výměna směšovací baterie

Výměna armatur v kuchyni nebo koupelně patří k údržbě, kterou zajišťuje nájemník – pokud se s pronajímatelem nedohodnete jinak. Směšovací baterie nebo jednoduché vodovodní kohoutky se v průběhu dne používají často a projevuje se u nich opotřebení– také v důsledku usazování vodního kamene.

Nejen jednoduché opravy, jako například výměna porézních těsnění, nýbrž také výměna kompletní armatury jsou úkolem, které bez problémů zvládne i laik. Nezáleží na tom, zda se jedná o jednoduchý jednopákový ruční směšovač nebo o úžasnou výkyvnou sprchu pro Vaši kuchyni – existuje několik limitujících bodů, které byste měli dodržet, aby nová směšovací baterie fungovala správně. Toto video vysvětluje, na co byste měli přitom dbát.

Před zahájením práce zavřete vodu hlavním kohoutem. Skutečně není ve vedení již žádný tlak vody? Pak můžete sprchovou hadici povolit pomocí hasáku.

Vědro pod rohovými ventily zachytí kapající vodu z přípojek. V dalším kroku odšroubujte starou směšovací baterii. Pokud byste chtěli vyměnit i připojovací kolena do zdi, odstraňte i rozety. Nyní vyšroubujte stará připojovací kolena ze zdi. Vnitřní závit trubek očistěte pomocí kulatého kartáče.

V kuchyni odšroubujte přípojky armatur k rohovým ventilům. Spodní strana umyvadla bývá často těžko přístupná. Takzvaný klíč na hlavní kohout ulehčí povolování a utažení kruhové matice. Přípojky jsou zpravidla normované, umyvadla nebo dřezy mají tedy vhodné otvory pro novou směšovací baterii. Kupte armaturu s pružnými hadicemi, jejich montáž je podstatně jednodušší.

Použijí se kolena ve tvaru „S“, protože se mohou vyrovnat variabilně a různě od sebe. Mají dva závity – půlpalcový a třičtvrtěpalcový. Velký závit je přechod k armatuře, malý závit se zašroubuje do zdi. Proto je třeba vše řádně utěsnit. Existují dvě možnosti: Teflonová páska nebo konopí. Práce s teflonovou páskou je snadná, má ovšem jednu nevýhodu: Oprava není bohužel možná. S konopím můžete utěsnění dokonce vícekrát upravovat. Před takzvaným „namotáváním konopí“ zdrsněte závit pomocí pilky na kov. Přiložte tenká přadena konopí k první otáčce závitu a poté ho namotávejte ve směru hodinových ručiček. Namotejte konopí až ke konci závitu. Poté veďte přadena opět směrem dopředu tak, aby zbývající nejdelší vlákna končila v první otáčce závitu. Konopí by se nyní již nemělo ze závitu uvolnit. Trochu naneseného Fermitu na konopí zabrání jeho vysychání. Poté zašroubujte kolena ve tvaru „S“ do zdi. Již při první otáčce by to mělo jít tak ztuha, že musíte vzít hasák. Respektujte, že kolena ve tvaru „S“ musí ve zdi sedět ve stejné výšce a tak, aby lícovala s novou směšovací baterií.

Pomocník by měl držet novou kuchyňskou baterii v jedné rovině a rovně s ležícím těsněním na dřezu – to vám ulehčí utahování. Dokonalého usazení docílíte tím, že šrouby nebo kruhové matice utáhnete stejnoměrně.

Nyní namontujete rozety. Měly by těsně přiléhat ke zdi. Těsnění poté umístěte v přívodech vody nové armatury. Při montáži nové směšovací baterie byste se měli pokusit utáhnout oba šrouby přibližně stejnoměrně. Když to již rukou nejde, použijte armaturové kleště. Ty nemají na čelistech žádné zuby, proto také nemohou novou směšovací baterii poškodit. Odšroubujte nyní malé sítko, perlátor. Otevřete opět vodovodní kohoutek. Nyní můžete vedení propláchnout, aniž by se nečistota někde zachytila, a poté můžete utáhnout sprchovou hadici.

Seznam materiálu

  • Směšovací baterie
  • OBI Sada těsnění s konopím a 1 tuba Fermitu 90 g
  • Teflonový pásek k navinutí na závit
  • Kolena k připojení do zdi (kolena ve tvaru „S“; ½" na ¾")

Seznam nářadí

  • LUX Miniaturní pilka na kov 250 mm Classic
  • LUX Armaturové kleště 250 mm Professional
  • LUX Hasák Professional
  • LUX Kulatý kartáč na měděné trubky 18 mm
  • LUX Klíč na hlavní kohout 32 mm Comfort
nahoru