Montáž WC sedátka

Jestliže před léty byla WC sedátka údajně pouze z umělé hmoty a jen bílá nebo černá, můžete dnes vybírat z obrovské nabídky různých designů. A existuje také mnoho různých materiálů, z nichž se dnes sedátka vyrábějí: ze dřeva, ze dřevěného jádra pokrytého umělou hmotou, z polyresinu, duroplastu nebo polypropylenu. Možná je načase, abyste si i Vy namontovali nové WC sedátko. Toto video OBI Vám ukáže, na co si přitom máte dát pozor.

Můžete si pořídit WC sedátko ze stabilních a pro pokožku příjemných materiálů, jako jsou umělá hmota, lakované dřevo, MDF nebo dokonce umělý kámen. Nepropustný povrch bez pórů zaručuje optimální hygienu. Existují i antibakteriální sedátka, sedátka s automatickým sklápěním, kombinovaná dětská sedátka. Pro montáž si připravte kombinované kleště, trochu mazacího oleje, nové WC sedátko a jeho příslušenství na uchycení.

Máte-li nový klozet, můžete začít rovnou s montáží. Vyměňujete-li pouze prkénko, odstraňte nejdříve to staré. Pomůže mazací olej – ten pronikne hluboko do závitů a uvolní příliš utažené šrouby. Po odejmutí starého sedátka lze záchodovou mísu snadno očistit; právě místa, kde je sedátko upevněné, jsou většinou špatně přístupná.

Úchyty mohou být z nerezové oceli nebo pochromovaného kovu. Nasaďte je do pro ně určených otvorů. Jak je popsáno v montážním návodu, navlékněte poté těsnění nebo podložky na závitové tyče, ty pak prostrčte skrz otvory v toaletě. Nyní na závitové tyče zespoda nasaďte další podložky. Našroubujte křídlové šrouby. Ještě je nedotahujte – nejdříve by se sedátko mělo srovnat na střed. A také v podélném směru by toaletu mělo zakrývat. Nyní můžete dotáhnout šrouby. Ale bez vyvinutí příliš velké síly, abyste nepoškodili keramiku. Držte se starého pravidla řemeslníků: hlavně nestrhnout závit.

Seznam materiálu

  • Caramba 70 multifunkční olej ve spreji 250 ml
  • Toaleta stojící nebo závěsná
  • WC sedátko

Seznam nástrojů

  • LUX kombinované kleště 180 mm Professional
nahoru