Kiepenkerl Křez tenkolistý (Diplotaxis tenuifolia), pr. 12 cm
Číslo výrobku 4810487Popis výrobku
Číslo výrobku 4810487
Diplotaxis tenuifolia (Křez tenkolistý / Dvojradovka tenkolistá)
Diplotaxis tenuifolia, známá také jako křez tenkolistý, dvojradovka tenkolistá nebo divoká rukola, je vytrvalá bylina z čeledi brukvovitých (Brassicaceae). Pochází z Evropy a západní Asie, ale naturalizovala se v mnoha temperátních oblastech světa, včetně Severní Ameriky a Austrálie. V České republice se jedná o původní druh, který se vyskytuje spíše roztroušeně.
Charakteristika rostliny
- Vzrůst: Diplotaxis tenuifolia je vzpřímená nebo poléhavá rostlina dorůstající výšky 30 až 80 cm, výjimečně až 1,3 m. Při bázi může mít dřevnatějící stonek.
- Listy: Listy jsou střídavé, řapíkaté a hluboce peřenosečné, s úzkými, kopinatými úkrojky. Jsou tmavě až modravě zelené a často poměrně dužnaté. Mají výraznou peprnou chuť a při rozemnutí specifickou, kořeněnou vůni. Listy vyrůstají z husté růžice u báze rostliny a podél větvících se stonků.
- Květy: Květy jsou čtyřčetné, jasně žluté a uspořádané v rozvětvených hroznech. Každý květ má čtyři volné, okrouhlé okvětní lístky dlouhé až 15 mm a čtyři volné, žlutohnědé kališní lístky. Kvete obvykle od května do září, v teplejších oblastech až do prosince.
- Plody: Plodem je úzká, plochá šešule (lusk) dlouhá až 5 cm. Obsahuje dvě řady semen v každé chlopni, což je jeden z klíčových rozlišovacích znaků od jiných brukvovitých rostlin. Plod má krátkou (2 mm) stopku pod luskem, což je užitečný identifikační znak.
- Kořen: Má dlouhý kůlový kořen.
Stanoviště a ekologie
Diplotaxis tenuifolia je ruderální rostlina, což znamená, že roste na narušených místech. Typicky ji najdeme podél cest, na železničních náspech, rumištích, starých zdech a dalších neobdělávaných plochách. Preferuje plné slunce a mírně vlhké, mírně zásadité a středně úrodné půdy, dobře snáší i písčité a chudé půdy. Je odolná vůči teplu i chladu.
Využití
- Kulinářské: Divoká rukola je oblíbená pro své kořeněné, lehce ořechové listy s intenzivní peprnou chutí. Používá se do salátů (kde dodává výraznou chuť), do míchaných pokrmů, polévek a omáček. Má silnější chuť než běžná rukola (Eruca sativa), proto se doporučuje používat ji střídměji. Je bohatá na vitamín C, karotenoidy, polyfenoly a glukosinoláty.
- Léčivé: V tradiční medicíně středomořské oblasti byla Diplotaxis tenuifolia využívána pro své léčivé vlastnosti.
Rozlišovací znaky
- Dvě řady semen v každé chlopni plodu.
- Krátká stopka (stipe) pod plodem.
- Vytrvalý habitus s dřevnatějící bází.
Údaje výrobce
Landgard Blumen & Pflanzen GmbH
An de Klus 46
BIO Kontrollstelle: DE-ÖKO-039
47608 Geldern-Lüllingen
info-obi@landgard.de
4000159483590
Technická data
| Vlastnosti výrobku | |
|---|---|
| Chuť: | Pikantně kořeněné |
| Stanoviště: | Slunné až polostinné |
| Aktuální výška rostliny: | 5 - 10 cm |
| Max. výška růstu v cm: | 30 cm |
| Průměr nádoby: | 12 cm |
| Tvar růstu: | Keřovité |
| Začátek sklizně: | Červen |
| Botanický název: | Diplotaxis tenuifolia |
| Jedlé: | Jedlé |
| Snáší teplo: | Netoleruje horko |
| Odolná vůči hlemýžďům a slimákům: | Není odolné vůči slimákům |
| Bio: | Není Bio |
| Hnojení: | Pravidelně hnojit |
| Potřeba vody: | Vysoké |
| Velikost: | 1,2 l |
| Mrazuvzdorné: | Není mrazuvzdorné |
| Rozměry a hmotnost (netto) | |
|---|---|
| Hmotnost: | 200 g |
POKUD DOJDE K VYPRODÁNÍ SKLADOVÝCH ZÁSOB, BOHUŽEL NENÍ MOŽNÉ KVĚTINY A ROSTLINY JIŽ OBJEDNAT!
DOSTUPNOST ROSTLIN A KVĚTIN SE MŮŽE LIŠIT NA ZÁKLADĚ SEZÓNNÍ NABÍDKY A SKLADOVÝCH ZÁSOB NAŠICH PRODEJEN. AKTUÁLNÍ DOSTUPNOST JE NUTNÉ SI OVĚŘIT NA KONKRÉTNÍ PRODEJNĚ!



